Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole > Dlouhodobé kojení: aneb závislost dítěte
Kojení mateřským mlékem je nejpřirozenější, nejzdravější a zpravidla i nejvydatnější výživou dítěte. Kojení mateřským mlékem je dle odborníků to nejlepší, co svému dítěti může každá matka dát. Kvalita mléka se odráží na zdraví dítěte, nežádoucími faktory je pití alkoholu, kouření a vysoký přísun kofeinu.
Mateřské mléko je maximálně přizpůsobeno potřebám dítěte: obsahuje všechny potřebné živiny, je lehce stravitelné a dodává tělíčku dítěte obranyschopné látky. Odborníci doporučují kojit dítě min. do 6. měsíce jeho věku, a to bez přídavku jiné stravy. Od šestého měsíce věku dítěte začínáme přidávat i nemléčnou výživu, kašovitou potravu, která musí být výživná a dodat dítěti energii.
Většina dětí dokáže přejít z mléčné stravy na nemléčnou bez sebemenších potíží, ovšem jsou děti, které se stávají na matčině prsu doslova závislé. Pokud je to možné, žena – matka kojí svoje dítě dle jeho potřeby, nechce mu odpírat a tak mu prso přiloží vždy, kdy si „řekne“. Některé děti se po určité době stanou na kojení závislé, před tuhou travou dávají přednost mateřskému mléku a v noci mají prso mámy jako náhradu za dudlík.
Závislost dítěte na mateřském mléku, možné lepe řečeno na mateřském prsu, může pokračovat i do pozdějšího věku. Nezřídka se setkáme s maminkami, které mají dvou a víceleté děti, kterou jsou stále kojeny. Dle některých odborníků slýcháme, že kojení by mohlo pokračovat až do třetí roku věku dítěte, ale kde je jistota, že třetím rokem kojení utne? Kojení vyčerpává, probdělé noci, kdy dvouleté dítě nahrazuje dudlík prsem, jsou stále dokola zakončovány nad ránem otázkou „kdy tohle skončí?“
Pokud i vaše dítě je ve svých dvou a více letech stále kojeno/přikojováno, není to nic neobvyklého. Na místě však je položit si otázku, zda svoje dítě chcete i nadále kojit nebo zda chcete s kojením přestat. Pokud se rozhodnete svoje dítě dále kojit, pokračujte. V opačném případě je nutné udělat razantní krok a dítě odstavit. Razantní odstavení dítěte od kojení vyžaduje jeho osamostatnění, což znamená, nechat dítě napospas nejlépe babičkám, min. na víkend. Některé děti na tuto situaci reagují dobře, jiné to vnímají jako zradu – v tomto případě se promění jinak pohodový víkend ve dny křiku a pláče.
Mateřské mléko by se mělo ztratit zhruba do týdne, což znamená, že víkend nestačí a návratem z proplakaného víkendu se vše zaběhne do starých kolejí. V takových případech pak existují jen dvě varianty : vydržet několik probrečených nocí nebo s kojením pokračovat do té doby, než se dítě rozhodne s kojením samo přestat.
http://www.nursingfreedom.org/…witness.html http://www.flickr.com / autor HoboMama
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.