Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole > Podpořte děti ve hře – bez hraček
Sponzorované odkazy:
Edukativní, kreativní, naučné hračky či knihy vedou k rozvíjení dětské osobnosti a trénování jemné motoriky prstů. Ovšem nejsou jedinou pomůckou, která rozvoj dětské osobnosti podporuje. Mnohdy stačí dětské smysly …
V batolícím věku jsou děti nejaktivnějšími ochutnavači všeho, co kolem sebe najdou. Chuťové pohárky jsou v rozkvětu, a tak vaše dítko bude mít stále něco v puse. Snaha rodičů je tomuto zabránit, ovšem ne vždy je to cesta správná. Dítě touto cestou poznává svět, takže, pokud nemá v puse něco jedovatého nebo něco, co ohrožuje jeho bezpečnost, nechejte ho.
Děti mají velmi vyvinutý čich, cítí daleko více/intenzivněji, než rodiče. Nosem dítě během dne zachytí nové a nové vůně, které nezná, ale díky čichu se dokáže orientovat. Dítě nedokáže rozeznat „dobrou“ a „špatnou“ vůni – pokud něco smrdí, tak se, narozdíl od dospělého nezačne „křenit“.
Vizuální podněty dítěte je nutno stupňovat – děti milují všechno barevné, pestré, nové … Pokud něco vidí poprvé, tak se tomu zjevně jeví. Podpořit dítě ve vizuální orientaci můžeme např. různými blikátky – určitě je nadchne obyčejná baterka.
Dejte do dětského pokojíčku zrcadlo: děti milují svůj obraz. Rozvíjení osobnosti podpoříme např. tím, že jim ukážeme něco, co je více identifikuje – např. mateřské znaménko nebo zdůrazníme barvu vlásků.
Natočte s dětmi krátká videa – možná vás reakce dětí překvapí. V hlavní roli vaše dítě – a už se nebudou chtít dívat na nic jiného. Během přehrávání krátkých videí, dětem vyprávějte, co dělají, kde jsou, co je okolo …
Po ruce mějte fotoalbum – prohlížení si fotografií rodiny vypěstujeme v dítěti pouto k rodině. Dítě také prohlížením si vlastních fotografií získá sebedůvěru. Během prohlížení mu vyprávějte, kdo je na fotografiích, kde to bylo focené, apod.
Díky sluchu se dítě naučí mluvit a vnímat hlasy v podobě řeči, hudby. Na dítě bychom měli hodně mluvit, hlavně srozumitelně a v jednoduchých větách. Pokud je dítě zlobivé nebo neklidné, pošeptejte mu do ucha pohádku nebo mu vyprávějte – šepotem.
Řečové centrum podpoříme poslechem hudby – v podobě dětských písniček nebo říkanek. K rozvíjení řeči můžeme využít i mluvící hračky, které děti nejen zabaví, ale také pomohou během jejich prvních slov.
Osahávání všeho možného – hmat je nejdůležitějším nástrojem, díky kterému dítě poznává svět. Ovšem i dítě vyžaduje hmatový kontakt – nejlépe v podobě říkačky „vařila myšička kašičku“. Masáž ručičky a prstíčků působí na děti velmi blahodárně a má uklidňující účinek.
zdroj – foto: http://www.fisher-price.com
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.