Nacházíte se: Úvodní stránka > Výbavička > Dudlíky – šidítka a dudlíky pro miminka
Sponzorované odkazy:
Určitě jste se nejen knihách a v časopisech, ale také na internetu snažila najít to, jestli jsou dudlíky vhodné či naopak. O používání této pomůcky k utišení dítěte se vedou rozsáhlé polemiky. Nejlepší bude, pokud se budete řídit svým vlastním rozumem.
Maminky většinou sáhnou po dudlíku z jednoho jediného důvodu – k utišení miminka. V dnešní době jsou k dispozici anatomicky tvarované dudlíky ze silikonu, které se velmi dobře udržují v čistotě, dřží tvar a děti je většinou přijmou bez problému. Díky dudlíkům přetrvává u miminka dlouho sací reflex a dumlání jim přináší určitý druh uspokojení. Podle mého názoru není cucání dudlíku nikterak závadné, mj. se mi osvědčilo, že díky používání dudlíku jsme se vyhunuli dumlání palečku. Cucání prstíků mi přijde mnohem horší varianta k odnaučování oproti dudlíků.
Víte, kdy použít dudlík? Celá řada maminek dává dudlík svému miminku hlavně v době, kdy jim špatně usíná a je neklidné. I když miminko nakrmíte, přebalíte a uložíte ke spánku a ono nechce spát, pohladíte, pouhopáte, ale i tak tyto metody nemají efekt, zkuste nabídnout dudlík. Díky dudlíčku se může miminko zklidnit a usnout. Jen si pamatujte, že miminku se dudlík nesmí nutit v případě, že ho odmítá.
Jak jsem již uvedla v úvodu, je nejlepší používat silikonové dudlíky, anatomicky tvarované, které neztrácí tvar a ani po vyvaření nemění konsistenci. Je lepší, pokud si opatříte cca 3 kusy dudlíků. Určitě si tak ušetříte čas a „nervy“ při hledání zapadlého dudlíku za postýlku. Pokud vám dudlík spadne na zem, nikdy jej neolizujte nebo nedávejte miminku hned do pusinky. Důkladně dudlík opláchněte pod tekoucí horkou vodou a nechte ho volně uschnout. Obecně se říká, že je nejlepší dítěti dávat dudlík do jednoho roku, a potom postupně dudlík odvykat. První metoda, jak odnaučit dítěti dudlík je ta, že jej nenecháte nikde volně ležet, takže když dítě dudlík neuvidí, nebude jej ani vyžadovat. Pokud si i tak na dudlík vzpomene, zkuste vaše dítě ihned zabavit jinou činností.
Pokud je vaše dítě větší a dudlík stále chce, vyzkoušejte např. i to, že dudlík dáte čertovi, pošlete ho v balíčku jinému miminku, že ho společně odnesete do koše, protože už máte přece velkou holčičku/chlapečka a dudlík nepotřebuje apod. Vsadím se s vámi, že existuje celá řada metod, jak děťátku vysvětlit, že dumlání dudlíku už nepotřebuje. Neustálé používání dudlíku může mít za následek deformaci čelisti, zvýšenou kazivost zoubků a pouzději může mít také vliv na vadu výslovnosti.
Proto budu velice ráda, pokud nám maminky napíšou do diskuze, jak odnaučily svá miminka cucat dudlík.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.