Nacházíte se: Úvodní stránka > Novorozenec > Kojenecká žloutenka - žloutenka u novorozenců
Sponzorované odkazy:
Kůže čerstvě narozeného miminka není stejnoměrně růžová po celém těle. Malinké tělíčko se ještě neumí samo termoregulovat, a tak může být místy kůže světlejší a místy naopak tmavší. Barvu kůže novorozence ovlivňuje tzv. novorozenecká žloutenka.
Novorozenecká žloutenka vzniká rozpadem krevního barviva se změnou dýchání novorozence. Když se vám narodí miminko, přestanete ho zásobovat kyslíkem z placenty a samozřejmě se po narození už samo nadechne. Vzduch, který miminko vdechne, se začíná v plicích okysličovat. Následkem tohoto rozpadu může být různý stupeň zažloutnutí kůže. Miminka mají většinou lehký nádech až lehce meruňkový odstín se žlutým očním bělmem.
Novorozenecká žloutenka se odborně nazývá ikterus novorozenců. Jedná se o jeden z nejčastějších projevů prvního měsíce života miminka. Lehké zažloutnutí kůže se objevuje u většiny novorozenců. Nejčastěji vzniká kolem 2. až 3. dne po narození. Většinou trvá u zdravých a donošených dětí do 7–10 dnů, u předčasně narozených miminek a nezralých novorozenců obvykle ustoupí za 2–3 týdny.
Po narození je vaše miminko neustále sledováno lékařem. Pokud se mu zažloutnuní bude zdát příliš vysoké, následuje například ozařování „modrým světlem“, tzv. fototerapie. Dítě leží nahé v inkubátoru a je umístěno pod lampu, která vysílá světlo o určité vlnové délce. Léčba probíhá několik dní a vaše miminko vám z inkubátoru dají pouze na dobu kojení nebo krmení. Nemějte strach, novorozenecká žloutenka není ničím nebezpečným a zpravidla po několika dnech sama mizí i bez jakékoliv léčby. Co vám mohu poradit já, je např. vystavovat miminko na přímé sluneční světlo. Ale nikdy ho nedávejte na přímé slunce, naopak před ním miminko chraňte!
Jako prevence novorozenecké žloutenky je časté a neomezované kojení,
jak už nám říkávaly i naše babičky. Kojený novorozenec se rychle
zbavuje smolky (která obsahuje bilirubin) a tím, že se vyloučí z těla, do
krve se zpět nedostane. Jestliže hladina bilirubinu, rozpadové látky
z červených krvinek, dosáhne určité hladiny, přistupuje se k léčbě
novorozenecké žloutenky. Vyšší hladiny bilirubinu v krvi totiž mohou
vést k poškození mozkových buněk dítěte a poruše jeho zdárného
vývoje.
Po propouštění děťátka z porodnice je nejdůležitější, abyste se co
nejdříve přihlásila u zvoleného dětského lékaře. Ten přebere
následnou odbornou péči o vaše miminko a také bude sledovat případný
průběh novorozenecké žloutenky.
O novorozencích se žloutenkou se říká, že jsou všeobecně spavější, mají delší přestváky mezi krmením nebo se dokonce na jídlo skoro vůbec nebudí. Toto může mít za následek nedostatečný nebo zpomalený hmotnostní přírůstek. Dobrá rada pro maminky je, aby si zaznamenávaly počet krmení, celkový příjem stravy a také délku spánku miminka. Novorozenecká žloutenka u prospívajícího zdravého dítěte obvykle sama odezní do několika dní po porodu, takže opravdu nemusíte mít z tohoto zabarvení tělíčka strach.
V současné době se stále více setkáváme s pojmem – žloutenka kojených. Bohužel nemůžeme přesně stanovit, u jak velkého procenta kojených dětí se vyskytuje. Naštěstí víme to, že dříve či později sama ustoupí, dítěti neškodí, dobře prospívá, pouze se jedná o zvýšenou hladinu bilirubinu. Doktoři, lékaři, vědci ani jiní dosud přesně neví, která látka v mateřském mléce žloutenku kojených způsobuje. Uvádí se, že k diagnóze tohoto typu žloutenky lze použít test, kdy se strava dítěte dočasně nahradí např. převařeným mateřským mlékem, mlékem jiné matky, nebo se miminku dočasně podávají přípravky umělé mléčné výživy. Přerušení kojení by ovšem nemělo mít za následek úplné odstavení dítěte od prsu.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.