Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Jarní nebezpečí - klíšťata a nemoci, které přenášejí, už hrozí i ve městech
Sponzorované odkazy:
S příchodem teplých jarních dní vyrážíme čím dál častěji do přírody načerpat po dlouhých zimních dnech energii a pookřát ve slunečních paprscích. S pobytem venku se však také vystavujeme riziku, že si domů přineseme „dáreček“ v podobě přisátého klíštěte. Klíšťata už dávno nejsou jen hrozbou v lesích a na loukách, ale stále častěji se vyskytují i v městských parcích a zahradách.
Klíšťata jak známo přenášejí řadu nebezpečných chorob, z nichž nejznámější jsou klíšťová encefalitida a lymská borelióza. O klíšťové encefalitidě je veřejnost rozsáhle informována prostřednictvím medializace očkování. Proti lymské borelióze však žádné očkování neexistuje a povědomí lidí o zákeřnosti a nebezpečnosti této nemoci je velmi malé. Opatrností, vhodným oblečením a používáním kvalitních repelentů se dá riziko nákazy hodně snížit. Aby byl repelent opravdu účinný nejen proti komárům a obtížnému hmyzu, ale i proti klíšťatům, je nutný vysoký obsah permethrinu, nověji také deltamethrinu, který vydrží na oblečení a obuvi působit i dlouhou dobu po nanesení.
Pokud na sobě klíště objevíte, odstraňte ho co nejdříve. Nejprve místo s přisátým klíštětem zakápněte jodovou desinfekcí, pak klíště jemně vyviklejte pinzetou nebo speciální kartou, které jsou k dostání v lékárnách, a poté místo vpichu znovu důkladně vydezinfikujte. Pokud náhodou dojde k přetržení klíštěte a hlavička zůstane v rance, není nutné ji vyškrabávat či jinak se snažit ji z kůže odstranit. Riziko nákazy se tím nezvyšuje a tělo ji samo po pár dnech vytlačí na povrch pokožky.
V následujících dnech a týdnech je třeba sledovat své zdravotní potíže. Pokud se objeví horečky a bolesti hlavy, je třeba ihned navštívit lékaře a zdůraznit mu přisáté klíště. Může jít o klíšťovou encefalitidu a v tom případě je nezbytná léčba a péče lékaře.
Je třeba si více všímat i místa vpichu, jestli se nevytvoří skvrna, a to zhruba měsíc od přisátí klíštěte. Ta se však může v některých případech objevit i kdekoliv jinde na těle. Od alergické reakce ji poznáte podle toho, že nemusí vzniknout ihned, ale často se tvoří i delší dobu po přisátí klíštěte, několik dnů až týdnů, vzácně i měsíců. Bývá větší než 5 cm, může trochu hřát a svědit. Nemusí mít typický vybledlý střed. Při vytvoření skvrny už je jasné, že jde o boreliózu a je tedy nutné bezodkladně nasadit antibiotika. Lékař nemusí čekat na žádné další testy, protože v počátku nákazy se ještě protilátky v krvi netvoří, zato lze nemoc ještě snadno léčit. Asi u poloviny nakažených se však žádná skvrna neobjeví. Pokud se tedy nějaký čas po klíštěti dostaví bolesti kloubů, zvýšená teplota, malátnost, bolest hlavy a celková schvácenost, zkrátka příznaky podobné běžné viróze, pak navštivte lékaře a zdůrazněte mu souvislost potíží s klíštětem. A to i v případě, že místo přisátí vypadá normálně.
Nepodceňujte nemoci, které klíšťata přenášejí. Když se budete chránit před klíšťaty účinně, můžete si užít krásných jarních a letních dnů bez obav.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.