Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Očkování proti klíšťové encefalitidě
Sponzorované odkazy:
S jarem a přibývajícími teplými dny trávíme stále více času venku a vystavujeme sebe a své děti zvýšenému riziku, že chytneme klíště. Tento malý roztoč představuje stále větší hrozbu pro čím dál více lidí. Nejen proto, že jejich počet každým rokem narůstá, jak jich stále více přežívá mírné zimy posledních let, ale zejména proto, že se šíří i do městských parků a zahrad. Také stále větší procento klíšťat je přenašečem nebezpečných nemocí, ať už klíšťové encefalitidy nebo boreliózy, ale i řady dalších, méně známých, jako je např. ehrlichióza, babesióza, bartonelóza a jiné.
Jedinou nemocí, proti které se lze chránit očkováním, je klíšťová encefalitida. Mnoho lidí zvažuje každým rokem, zda nechat sebe a své děti očkovat či ne. Je třeba zvážit rizika, která očkování představuje a o nichž se reklamní články příliš nezmiňují, a přínos, který by očkování pro konkrétního jedince představovalo. V první řadě je třeba si uvědomit, jaký preferujete životní styl. Pokud žijete uprostřed velkého města a pohybujete se pouze po vydlážděných komunikacích, příp. MHD, pokud vaše děti tráví volný čas v kroužcích či tělocvičnách a o víkendu v dětském koutku nákupního centra, pak je očkování jistě zbytečnou zátěží pro váš imunitní systém.
Také je třeba zvážit, od jakého věku je vhodné děti očkovat. Očkovací kalendář miminek, batolat a předškoláků je poměrně nabitý povinným očkováním a děti v předškolním věku mají imunitní systém hodně zkoušený nákazou ve školkách a jeslích. Navíc je poměrně vzácné, aby klíšťová encefalitida měla u dětí tohoto věku vážný průběh a příp. zanechala trvalé následky, jak se celkem často stává, když onemocní dospělí.Vakcina představuje zvýšené riziko také pro děti, které měly bouřlivou reakci na předchozí očkování, pro alergiky a děti s diagnózou epilepsie.
Naopak o očkování je vhodné uvažovat tehdy, trávíte-li s dětmi často víkendy v přírodě, pobýváte-li na chatě či chalupě, v lesích a u řek. Také u dětí, které často jezdí na skautské výpravy či tábory a nemáte je pod přímým dohledem, takže se nemůžete spolehnout na dostatečná preventivní opatření, je očkování na místě. Očkování představuje pět dávek během deseti let a je třeba si ho po poradě s lékařem důkladně naplánovat. První dvě dávky představují ochranu na prvních 12 měsíců, takže je vhodnější je aplikovat v zimě, aby byly během sezóny již účinné. Po aplikaci tří základních injekcí by mělo do tří let následovat posilující přeočkování a pak během pěti let další. U osob nad 50 let se doporučuje dodržet pro přeočkování tříletý interval.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.