Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Éčka – přídatné látky v potravinách – máme se jich bát?
Sponzorované odkazy:
Pod kódy s písmenem E na začátku jsou uváděny potravinové přísady neboli aditiva, bez kterých se dnes neobejde jediný sáček sladkostí pro děti, ale ani běžné každodenní potraviny jako pečivo či mléčné výrobky. Tyto látky prodlužují životnost potravin, upravují a zvýrazňují jejich chuť a barvu. Seznam přídatných látek musí být uveden na obalu výrobku v pořadí podle množství, ve kterém jsou v potravině obsaženy. Pod uvedeným číselným kódem je přídatná látka mezinárodně označována v celé EU i v zemích používajících tzv. Codex Alimentarius. V České republice upravuje používání přídatných látek vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 304/2004 Sb. Ale pozor – potraviny dovážené ze zahraničí mohou obsahovat i přísady, které u nás není povoleno používat. V Evropě je nyní schváleno více než 300 různých aditiv.
Éčka se v poslední době stala sledovaným tématem. Rozdělují nakupující zákazníky na ty, kteří s lupou stojí dlouhé minuty u regálů se zbožím a studují obaly vybaveni taháky, které přísady ještě ano a které už ne, a na ty, kteří rezignovaně prohlašují, že na něco umřít musí. Ne všechna éčka v potravinách jsou však škodlivá. Některá jsou docela neškodná či dokonce potřebná, jiná naopak mohou mít nepříznivý vliv na zdraví konzumenta a představují velké riziko. Mohou být příčinou nejrůznějších zdravotních potíží od alergie až po vznik rakoviny. Nejohroženější skupinou jsou malé děti, alergici a lidé se sníženou imunitní funkcí.
Bezpečné množství éčka v potravině je definováno jako denní dávka. Nikdo však nejí pouze jedno jídlo denně, takže pokud člověk sní více výrobků obsahujících stejnou přídatnou látku, snadno toto stanovené množství překročí. Další riziko představují různé kombinace éček nejen v jedné potravině, ale především při konzumaci více jídel najednou. Jaký mají vliv na lidské zdraví kombinace různých aditiv, případně látky vzniklé jejich vzájemnou reakcí, nikdo neví a nikdo to nijak nezjišťuje a netestuje. Závažným nedostatkem testů, při kterých jsou zkoumány účinky éček na lidský organismus, je také skutečnost, že zatímco člověk je vystaven účinkům éček v potravě celý život, dlouhodobé testy se neprovádějí.
E 102, E 110, E 122 až 124, E 151 – alergické reakce hlavně u lidí přecitlivělých na kyselinu acetylsalicylovou E 200 až 203 – záněty kůže E 214 až 219 – kontaktní zánět kůže, vzácněji kopřivku a záchvatovité zúžení průdušek E 220 až 228 – alergické reakce včetně anafylaktického šoku a záchvatovité zúžení průdušek především u alergiků E 210 až E 213 – dráždí kůži, oči, sliznici, zvyšují riziko vzniku žloutenky u novorozenců E 320 a E 321 – dráždí oči, kůži a sliznice E 951 – zdroj fenylalaninu Zdroj: Fórum zdravé výživy, SÚKL
A pokud patříte mezi zákazníky, kteří obsah éček v potravinách nesledují, zkuste se někdy podívat na některé dovážené pudinky nebo hotové omáčky či jiné polotovary. A nutno podotknout, že řada z těchto rizikových látek se vyskytuje i v lécích a potravních doplňcích.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.