Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Tmavá mouka ve stravě dětí
Sponzorované odkazy:
Potraviny z celozrnné mouky jsou významnou složkou zdravé výživy. Při výrobě bílé mouky se obilné zrno očistí od povrchových vrstev, zbaví se tak otrub a klíčků, tedy toho nejcennějšího. Pokud se zrno zachová celé, obsahuje semletá tmavá mouka mnohem více minerálních látek, vitamínů, esenciálních mastných kyselin a samozřejmě vlákniny. Výrobky z celozrnné mouky by měly být každodenní součástí jídelníčku dětí i dospělých.
Dětem do konce osmého měsíce věku podáváme jen obilniny bez lepku, to znamená rýži, jáhly, kukuřici, pohanku – lépe jen ve formě mouky či krupice, popř. amaranth. Pokud je dítě citlivé na trávení či má nějaký zdravotní problém, např. alergii či ekzém, je vhodnější začít s podáváním výrobků obsahujících lepek až po dosažení 1. roku věku. V období mezi 1. a 2. rokem dítěte je třeba dbát na vyváženou a plnohodnotnou stravu, ale zároveň ještě dítě nevystavovat působení příliš velkého množství alergenů. V tomto věku už dětem běžně pečivo podáváme. Říká se, že tmavé pečivo pro malé děti není vhodné pro vysoký obsah špatně stravitelné vlákniny. A stojíme před otázkou, zda je vhodnější dítěti dát bílý rohlík s vysokým obsahem lepku, který pro něj nemá žádný přínos z hlediska výživy, nebo kousek chleba či pár domácích sušenek upečených z kontrolovaných a čerstvých surovin. Odpověď není jednoznačná a vždy závisí na konkrétním dítěti, jeho zdravotním stavu, dosavadním prospívání a trávení. Proto mohu doporučit všem maminkám jen pečlivé studium všech dostupných informací z relevantních zdrojů a jejich kvalifikované posouzení a ověřování. Po druhém roce věku už můžeme na celozrnnou mouku učit každé dítě a přizpůsobujeme se všeobecným zásadám jejího používání.
Důležitým předpokladem zdravého stravování je správný nákup. Celozrnnou mouku kupujeme co nejčerstvější a skladujeme ji v temnu a v chladu, ideálně kolem 15 stupňů. Doporučuje se spotřebovat ji do 4 – 5 měsíců. Celozrnná mouka nese narozdíl od bílé větší riziko žluknutí právě kvůli obsaženým cenným povrchovým částem zrna. Pro děti se určitě vyplatí i výběr mouky z bioproduktů, u kterých je záruka, že nebudou obsahovat zbytkové množství pesticidů, které se drží právě na povrchu zrna. Při zavádění celozrnné mouky do jídelníčku dítěte je vhodné začít s jemně mletou moukou špaldovou, která je snadno stravitelná a můžeme s ní snadno v domácím pečivu nahradit část mouky bílé. Napřed třeba ¼ z celkového množství, později ½ i více. Při vaření kaší či různých dětských pokrmů s přídavkem rýže natural či celých zrn je důležité dbát na dostatečnou dobu vaření a příp. pokrm přepasírovat přes sítko, čímž se hrubá, těžko stravitelná vláknina odstraní.
A určitě je lepší začínat s domácími kontrolovanými výrobky než s kupovaným zbožím, které se často jen jako celozrnné tváří a obsahuje velké množství barviv, aditiv a příp. alergizujících zbytků ořechů či semínek.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.