Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Rýma a kašel u kojenců
Sponzorované odkazy:
Rýma a kašel jsou nejčastějšími projevy onemocnění dýchacích cest. Stejné u dětí všech věkových kategorií i u dospělých. Jen u novorozenců jsou poměrně vzácné, u nich se obtížnější dýchání nosem objeví spíše po ublinknutí a podráždění nosní sliznice zvratky.
Pro malé miminko dovede být rýma opravdu velkým problémem, který mu znemožňuje nejen dýchání, ale také příjem potravy. Miminko je pak hladové, mrzuté, unavené a nemůže se prospat a odpočinout si. Zkrátka kojenecký život naruby. Při rýmě je nos dítěte ucpán hlenem a oteklou a zbytnělou sliznicí, takže se miminku špatně dýchá. K rýmě se po pár dnech často přidá kašel, protože nosní hlen ležícímu děťátku stéká do krku a dráždí ke kašli.
Miminku pomůže odsávání hlenu z nosíku několikrát za den. Nejlépe před každým krmením, aby se děťátko mohlo najíst pokud možno v klidu. Ale ani s odsáváním se to nemá přehánět. Příliš časté dráždění nosní sliznice hadičkou může její otok a bolestivost zvyšovat. Dýchání usnadňuje udržování nižší teploty v místnosti, jen mezi 20 – 22 stupni, a zvlhčování vzduchu v okolí postýlky. Zvlhčovače vzduchu je však třeba pravidelně čistit, aby se v nich nemnožily plísně. Někdy bývá vhodnější přehodit přes topení či přes postýlku mokré pleny a osušky. Také může pomoct miska s horkou vodou, ve které rozpustíme lžíci soli, umístěná za nebo pod postýlku dítěte. Solné ionty nosní sliznici uklidňují a otok zmírňují. Pokud tato opatření nepřinášejí potřebný efekt, můžeme děťátku nosík několikrát denně propláchnout vincentkou – prodává se i nosní sprej v junior verzi pro miminka. Na noc pak nosík odsajeme a zakápneme nosními kapkami. Po koupání můžeme namazat zádíčka a hrudníček prsním balzámem či Koalkou, dětskou mastičkou, jejímž základem je eukalyptus uvolňující dýchací cesty. Přes den je možné aplikovat kapku eukalyptové silice i do aromalampy. Pokud miminko nemá teplotu, je vhodné s ním chodit na delší procházky, chladnější vzduch mu usnadní dýchání, miminko se lépe prospí a odpočine si.
Někdy se rýma přesune do zadní části nosu a začnou potíže s jejím odsáváním. Hlen stéká do krku a miminko začne kašlat. Zejména po ránu ho nahromaděné hleny potrápí. Pak je nutné podávat mucosolvan či jiný sirup na ředění hlenů, třeba i domácí výroby. Pomáhá svařená majoránka či tymián v cukerném roztoku nebo šťáva z cibule uvolněná po zasypání cukrem. Ty můžeme podávat průběžně během dne podle potřeby. A důležitou zásadou je zvýšit množství tekutin.
Pokud se stane, že rýma zhoustne, špatně se odsává a kašel je dráždivý či dusivý, je na místě vyhledat lékařskou pomoc.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.