Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Průjem u batolat
Sponzorované odkazy:
Průjem u malých dětí je poměrně častým onemocněním a dovede batole i maminku hodně potrápit. Jeho nejčastější příčinou bývá virová nebo bakteriální infekce trávicího traktu. U malých dětí je nejnebezpečnější komplikací dehydratace, která nastává podstatně dříve než u dospělých a dětí školního věku.
Často bývá průjem doprovázen i zvracením, zejména v prvních dnech onemocnění. Je důležité předejít dehydrataci, která v případě, že dítě zvrací a současně trpí průjmem, nastává velmi rychle. Je proto nutné nejprve zastavit zvracení, udržet v dítěti vodu a pak léčit průjem. Dítěti lze podávat studený černý čaj slazený hroznovým cukrem, případně samotnou studenou vodu, možno i s ledem, aby se zvracení zastavilo. U dětí zvyklých na umělé mléko je vhodné po dobu potíží zakoupit mléko se sníženým obsahem laktózy. Může se připravit ne do kojenecké vody, ale do rýžového odvaru. Rozhodně se dítě nemá nutit do jídla a pokud jí, doporučuje se podávat pouze rýžový odvar, rýžovou kaši, banán, oloupaná strouhaná jablka, piškoty, příp. dušenou mrkev. Vhodné je podávat HIPP ORS 200 – rýžový odvar proti průjmu z lékárny. Kojené děti nepřestáváme kojit, protože mateřské mléko obsahuje látky přispívající k hojení žaludeční a střevní sliznice. Pokud je odvodňování zastaveno a dítě už nezvrací, je možné pokračovat ve stravování – podáváme však stále dietní a stavivá jídla, doporučují se mixované pokrmy z brambor, rýže a kukuřice. Postupně můžeme přidávat starší pečivo a stravu se sníženým množstvím tuků a cukrů do odeznění potíží. K zastavení průjmu můžeme použít smectu, doplňujeme lactobacilly a probiotika, resp. prebiotika. Z konkrétních přípravků lze doporučit Nutrolin B a Hylak forte.
Nekomplikovaný průběh průjmového onemocnění je často možné zvládnout bez vyhledání lékařské pomoci. Jedním z příznaků, při jejichž výskytu je třeba se s lékařem vždy poradit, je příměs krve ve stolici. Pokud je krev čerstvá, má jasně červenou barvu, jedná se o krev pocházející z koncového úseku střeva nebo z konečníku. Krev, která pochází z horní části trávicího traktu, má černou barvu, protože je strávená, a zpravidla výrazně zapáchá. Rovněž bolesti bříška provázené zvýšenou teplotou jsou důvodem k vyhledání lékaře. Je třeba vyloučit náhlou příhodu břišní, která by vyžadovala chirurgické řešení. Porada či konzultace s lékařem je na místě i při nekomplikovaném průjmu, který nelze zvládnout běžnými výše uvedenými prostředky a trvá déle než pět dní.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.