Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Preeklampsie v těhotenství
Sponzorované odkazy:
Preklampsie je velice závažný stav, který vzniká během těhotenství. Objevuje se zhruba ve 4–8% těhotenství. Stručně řečeno, jedná se o zvýšený krevní tlak, vyšší obsah bílkoviny v moči a hrozí riziko zúžení cév a špatného vývoje placenty. Tato porucha se nejčastěji objevuje ve 3. trimestru a ke konci těhotenství se tento stav poměrně často zhoršuje.
Nejčastěji bývají preklampsií postiženy prvorodičky, ženy ve věku pod 20 let anebo naopak ženy nad 40 let. Větší pravděpodobnost výskytu této choroby budete mít, pokud se s preeklampisí setkáte v osobní nebo rodinné anamnéze. Silnější (obézní) nastávající maminky mají větší pravděpodobnost výskytu této choroby. Často se nemoc rozvine také u žen, které již před početím trpěly vysokým tlakem, nemocí ledvin, cukrovkou, revmatoidní artritidou nebo chorobou jater.
Preeklampsie se většinou projevuje zvýšeným krevním tlakem, vyšším obsahem bílkoviny v moči a zhoršením funkce ledvin. Riziko preeklampsie lze zjistit i s několika týdenním předstihem.
Pokud máte vyšší krevní tlak, doktor vám naměřil větší obsah bílkoviny v moči, otékají vám ruce a nohy, bolí vás v podžebří a v nadbříšku, každým dnem přibýváte na váze a opakovaně vás bolí hlava, zhoršuje se vám zrak, není vám dobře a upadáte do mdlob, neváhejte doktora vyhledat!
K zajištění včasné diagnózy preeklampsie se u těhotných žen
pravidelně na lékařských prohlídkách měří nejen krevní tlak, ale
navíc se stanovují hodnoty bílkovin v moči. Někdy se může provádět
i rozbor krve, aby se zjistila funkce ledvin a jater.
U lehčích případů preeklampsie lékař přikáže pouze klid na lůžku.
Pokud je váš tlak opravdu vysoký, může vám lékař předepsat vhodné
léky, nebo těhulce doporučí omezit solení.
Těhotná žena s preeklampsií musí být pečlivě sledována v poradně pro
riziková těhotenství. Provádějí se ultrazvuková vyšetření plodu,
zejména průtoky pupečníkem, biometrie plodu, posouzení množství plodové
vody a monitoring srdečních ozev plodu. Na základě monitoringu lze odhalit
dobu, kdy je dítě špatně zásobeno okysličenou krví s potřebnými
živinami a začíná strádat.
Pokud se u vás nebo jiné nastávající maminky objeví závažné příznaky preeklampsie, bude hospitalizace v nemocnici zřejmě nutná. Když vznikne neléčitelná preeklampsie okolo 32.
Prevencí preeklampsie je samozřejmě pravidelná návštěva poradny, zdravá strava, dostatek odpočinku a relaxace. V poradnách se maminkám měří nejen tlak, ale také se zkoumá moč.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.