Nacházíte se: Úvodní stránka > Kojenec > Přikrmujeme miminko během 7. a 8. měsíce
Sponzorované odkazy:
Vaše miminko dosáhlo 7. měsíce a jeho jídelníček potřebuje obohatit o další zdroje živin a vitamínů potřebných pro zdravý vývoj. Během šestého měsíce si děťátko zvyklo na zeleninové vícedruhové příkrmy s rýží nebo bramborem a polední kojení už může být zcela nahrazeno jedním jiným jídlem.
Pokud nepatříme k vegetariánům a stravujeme se tzv. „většinově“, můžeme ke konci 6. měsíce k zelenině přidávat maso. Vhodné je drůbeží, začínáme s kuřetem, králíkem a krůtou, později i červené, zejména maso telecí nebo hovězí panenka. Vždy ale libové, vařené bez soli. Ryby, které jsou obecně považovány za nejzdravější druh masa dítěti do jednoho roku nepodáváme. Je poměrně alergizující a hrozí nebezpečí, že dítě spolkne kostičku. Navíc obsahuje rybí maso sice malé, ale nezanedbatelné množství těžkých kovů, které jsou pro malý organismus velkou zátěží. Z tohoto důvodu dravé ryby, které mohou obsahovat rtuti a dalších škodlivých prvků více, dětem do tří let věku raději nedáváme vůbec. Mezi takové druhy patří například žralok, tuňák a velké dravé sladkovodní ryby – štika, candát, bolen.
Kromě masa už dítěti můžeme dát vařený žloutek. Rozmačkáme ho se zeleninou, stačí dvakrát týdně. S bílkem počkáme až bude dítěti více než 1 rok, způsobuje totiž často alergickou reakci.
K masu a zelenině přidáváme těstoviny, rýži, brambory a červenou čočku, vše rozmačkané, nesolené, neslazené a nekořeněné, v polotekutém stavu, aby se dítěti lépe polykala. Vše různě střídáme, aby strava byla co nejpestřejší. Z tohoto důvodu je šikovným řešením zamrazování jednotlivých porcí, jídlo je v případě potřeby rychle k dispozici. Rozmrazujeme a ohříváme ve vodní lázni, mikrovlnná trouba prohřeje jídlo nerovnoměrně a dítě by si mohlo spálit jazyk. Navíc poslední výzkumy ukazují, že častá konzumace potravin ohřívaných v mikrovlnce má negativní vliv na organismus. Určitě je tedy zbytečné tím zatěžovat tělo dítěte už odmalička.
V tomto období je také pomalu čas začít s ovocem. Nejprve dítěti dáváme tuzemské druhy, jako jablka, hrušky, meruňky, švestky, broskve, z exotičtějších druhů bývá bezproblémový banán. Všechno ovoce loupeme a strouháme pokud možno na plastovém nebo skleněném struhadle. Strouhání a mixování je sice stále nutností, ale ne u všech potravin. Zralý banán nebo měkkou meruňku můžeme jen trochu rozmačkat. Ovoce nijak nedoslazujeme. Dítěti můžeme dát plátek jablka nebo hrušky do ruky ke zkoumání, zpočátku si s ním bude nejspíš hrát, později ho začne žužlat, ochutnávat a okusovat. Moc ho nesní, ale je to důležitý krok k samostatnosti. Nedáváme prozatím citrusy, jsou příliš kyselé a miminko by mohlo mít vyrážku, příp. opruzeniny.
Při nahrazování kojení příkrmy musíme věnovat zvýšenou pozornost pitnému režimu. Kromě dětského čaje a čisté kojenecké vody můžeme pro zpestření občas podat i ředěné stoprocentní ovocné šťávy.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.