Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole > Hračky pro rozvoj motoriky kojenců a batolat
Sponzorované odkazy:
Již od narození dítěte je důležité věnovat pozornost vývoji jeho ruky, neboť její pohyby jsou ukazatelem vývoje celkového. Prostřednictvím rukou a vjemu oko – ruka nabývá kojenec nové zkušenosti z okolního světa. Motorický vývoj odráží schopnosti dítěte ovládat různé části těla a závisí především na zralosti mozku a na smyslovém vnímání. Proto je důležité, aby dítě mělo dostatek příležitostí a podnětů k procvičování motoriky, tedy všech pohybových schopností.
Po 3. měsíci věku se zlepší schopnost dítěte sledovat pohybující se předmět. V této době můžeme nad postýlku umístit kolotoč nebo hrazdičku s různými zavěšenými předměty. Po 6. měsíci života už dítě dovede vnímat prostor, začne se více rozvíjet koordinace očí a rukou. Kolem 9. měsíce věku se objevuje tzv. klešťový neboli špetkový úchop, kdy dítě dokáže zvednout a držet předmět mezi palcem a ukazovákem. Dítě v tomto období mnohem snadněji předmět uchopí než jej odloží. K vědomému uvolnění prstů dochází až kolem 15. měsíce, kdy se také začíná rozvíjet motorika menších pohybů projevující se manipulačními schopnostmi a cíleným nakládáním s předměty. V tomto věku je vhodné rozvoj těchto schopností podpořit vhodnými hračkami.
Nové podněty není nutné hledat jen v nabídkách hračkáren, často dítě uspokojí stejně nebo i více předměty běžné denní potřeby, hlavně když jsou málo okoukané. A tak své první hračky nalézá dítě všude kolem sebe. Zkoumá všelijaké krabičky, kelímky, drobné kuchyňské nádobí a venku třeba kamínky, květiny, listy či větvičky. A my kupujeme první dřevěné, plastové a pěnové kostky, chrastítka, vkládací tvary, domečky, nafukovací zvířátka, gumové figurky do vody, později zvířátka z měkkých plyšových materiálů, která v dětech povzbuzují i citové vjemy a děti je velice milují.
Ve druhém a třetím roce života je většina činností dětí spojena s pohybem. Dítě v této době upřednostňuje hračky, které jsou pohyblivé, něco se na nich točí nebo pohyb různě podněcují. Přichází období autíček, vláčků, dřevěných stavebnic, různých kostek z plastu – např. megabloks nebo duplo, prvního nářadí na písek. Dvouleté dítě už dovede do sebe zasunout dvě trubičky s různým průměrem a staví z kostek komín. Pozná jednotlivé tvary a je schopné je vkládat do otvoru.
Hračky pro nejmenší se zaměřením na rozvoj motoriky jsou skvělým doplňkem k ostatním hračkám v dětském pokojíčku. Nejenže se s nimi děti skvěle zabaví, ale zároveň rozvíjejí jejich vnímavost, představivost, zručnost a další schopnosti důležité pro další rozvoj dítěte.
zdroj obrázků: www.tamtam-praha.cz
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.