Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Nespavé miminko – jak uspat nespavce
Sponzorované odkazy:
Také máte doma odrostlejší miminko či batole mezi 1. a 3. rokem, které se stále budí několikrát za noc a přes den nechce spát vůbec? Nebo večer špatně usíná a vy už kolem jedenácté prostě potřebujete padnout, oči se vám klíží, ale váš drobeček usíná další hodinu poté, co dostal znovu poněkolikáté napít? Trápení rodičů i miminek při usínání je věčné téma maminek na pískovištích i na procházkách s kočárky.
Jsou děti, které mají potřebu spánku od narození menší než je běžné. A většinou jsou to děti chytré, inteligentní a zvídavé, protože čas, který jejich vrstevníci prospí, věnují poznávání světa. Přesto ale dovede jejich zdlouhavé a komplikované usínání znepříjemnit život, protože se při něm neustále dožadují pozornosti a potřebují s usnutím pomoci. Pokud dojde k náhlé změně spacího režimu a děťátko, které dosud spalo jako bumbrdlíček, se budí náhle a dělá mu potíže usnout, je plačtivé a neklidné, je na místě ověřit si u lékaře, zda není nemocné. Když se vyloučí zdravotní příčina, může jít o rychlejší posun ve vývoji mozku, který se projeví rychlou změnou v potřebách dítěte a tím i v jeho režimu. A rodiče se musí dítěti a jeho chování přizpůsobit.
Pro dítě je za všech okolností důležité, a při usínání to platí dvojnásob, cítit jistotu a bezpečí. Jakým způsobem mu tento pocit zabezpečíte, to už záleží jen na vás. Některé děťátko stačí ujistit, že jsme nablízku, prostrčit mu do postýlky ruku, aby cítilo teplo, jiné potřebuje třeba chvíli pohoupat a uklidnit. Určitě není dobré usínající dítě začít nosit po místnosti a nechat ho rozptylovat okolními podněty, kterých má kolem sebe k pozorování stále dost. Nošení potmě může v dítěti vzbuzovat pocity strachu. Při tlumeném nočním světle a v klidu postýlky usne snadněji a dříve. Pocit jisté intimity a bezpečí mu také může dodat úkryt, který simuluje rodičovskou náruč. Malá miminka se cítí dobře v menším košíku či kolébce, kde mají kolem sebe stísněnější prostor, starší potřebují postýlku úměrnou své velikosti. Některým vyhovuje usínat s plínkou, kterou si přehodí přes hlavu a vybudují si „usínací doupátko“. Pocit jistoty dodají dítěti pravidelné rituály odehrávající se v pravidelnou hodinu. Večer před usnutím je zkrátka potřeba, aby se nedělo v životě dítěte nic neobvyklého a mimořádného. Třeba i návštěva příbuzných, která se protáhne do večerních hodin, může usínání zkomplikovat. Důležité také je, aby místnost, kde děťátko spí, byla dobře vyvětraná a dostatečně vlhká, aby se mu dobře dýchalo. V zimě, kdy se topí, a v suchých letních měsících je třeba vlhkost zajistit mokrou plenkou přehozenou přes postýlku nebo hrnečkem s vodou umístěným za hlavičku dítěte. Pak se i noční probouzení způsobené žízní omezí na minimum.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.