Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Šálek kávy denně upevní vaše zdraví
Ať už patříte mezi milovníky kávy a vyznavače její pravidelné konzumace anebo věříte tomu, že vám káva škodí zvyšováním krevního tlaku nebo po ní nebudete spát, a tak se jí raději vzdáte, máme pro vás pár informací, které Vás možná překvapí. Závěry vědeckých výzkumů v posledních letech totiž poukazují na to, že kvalitní káva připravená správným způsobem přinese tělu prospěch a my se po ní budeme cítit lépe. Jestli nevěříte, že káva může skutečně vašemu zdraví prospívat, čtěte dál.
Zřejmě největším překvapením pro řadu běžných konzumentů kávy je její antioxidační působení. Bylo prokázáno, že káva obsahuje čtyřikrát vyšší obsah antioxidantů než zelený čaj běžně považovaný za největší antioxidant poslední doby. Zelená kávová zrna obsahují kolem 1000 antioxidantů a jejich následné pražení dokonce jejich účinky ještě zvyšuje. Přesný obsah antioxidantů se liší v závislosti na typu kávového zrna (robusta má více antioxidantů než arabica) a na způsobu přípravy kávy – době přípravy a množství použité kávy. Příznivé účinky antioxidantů spočívají především v neutralizaci volných radikálů, které jsou pro buňky našeho těla škodlivé a ničí DNA. V poslední době bylo v rozsáhlém výzkumu Harvardské univerzity prokázáno pevné spojení mezi kávou a prevencí cukrovky II. typu. V loňském roce bylo prokázáno, že velmi silný antioxidant, nazývaný methylpyridinium, obsažený v kávě, povzbuzuje činnost enzymů, které snižují riziko výskytu rakoviny tračníku. Nejméně 6 vědeckých studií prokázalo spojení mezi kávou a prevencí Parkinsonovy choroby. Dále pak káva snižuje riziko cirhózy jater, pomáhá zvládnout astma a v malém množství údajně snižuje riziko vývoje akutních cévních nemocí. Káva může zastavit bolest hlavy, povzbuzuje náladu, zabraňuje zubnímu kazu a dokonce prý vyrovnává škodu způsobenou příjmem alkoholu a kouřením. Výzkumy týkající se kávy, kofeinu a vlivu na lidské zdraví stále pokračují a ty poslední ukazují, že káva je daleko více zdraví prospěšná, než škodlivá. Také platí, že účinky kávy jsou značně individuální – na někoho káva působí více, na někoho méně a proto mějte na mysli – všeho s mírou. Samozřejmě by kávu neměly pít děti, těhotné ženy a kojící ženy jen výjimečně, pokud už mají miminko odrostlejší.
Příznivý vliv na zdraví však má pouze káva kvalitní, správně mletá káva, připravovaná správným způsobem. Skutečně kvalitní kávu espreso získáme pouze z bobů kávy Arabica. Ty dodávají nápoji světle hnědou, jakoby lískooříškovou pěnu, narozdíl od kávy Robusta, která se vyznačuje tmavě hnědou pěnou s šedým nádechem. Důležitá je rovněž doba a teplota pražení kávových bobů, kterou zaručují kvalitní zpracovatelské firmy. A podstatná je samozřejmě především jemnost mletí kávových zrn. Zrnková káva se čerstvě semele na takovou jemnost, aby přes ni byla horká voda protlačována 25 – 35 sekund. Pokud to trvá déle, byla káva umleta příliš jemně a výsledné espreso je hořké a má nižší teplotu. Pokud je příprava kratší, bylo mletí příliš hrubé a espreso bude slabé. Vhodné je kávu připravovat do předem předehřátých šálků.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.