Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > Potrat aneb kdy otěhotnět po potratu
Sponzorované odkazy:
Kdy otěhotnět po potratu? Na tuto otázku snad nelze najít jednoznačnou odpověď. Rozhodnutí o tom, kdy opět po potratu otěhotnět, je na každém jedinci a partnerské dvojici. Hlavní úlohu také hraje zdravotní stav nastávající maminky.
Říká se, že po spontánním potratu je lepší čtyři až šest týdnů
počkat, než se pokusíte opět o miminko. V této době se dostaví
menstruační krvácení a ženě se srovnají hormony a také se lépe
připraví pro nové těhotenství. Po šesti týdnech je ženské tělo opět
zotaveno. Možná jste se setkala s názorem lékařů, kteří se nemusí
s vhodným termínem po potratu shodovat. Někteří doporučují otěhotnět
hned po šesti týdnech, jiní např. navrhují tři až šest měsíců
počkat. Domnívají se, že po potratu je další těhotenství více rizikové
a riskantní. Miminko se může narodit s nízkou porodní váhou, předčasně
anebo může nastat také krvácení u matky apod.
Rozhodujícím faktorem je tedy sama žena a její partner, jak se oni
rozhodnou. Potrat bývá psychicky velice náročný nejen pro ženu, ale
i pro muže.
Pokud žena samovolně potratí, je důležité, abyste měla čistou dělohu. Na to vám může přijít pouze váš lékař. Může se totiž stát i to, že vám v děloze zůstanou zbytky staré sliznice, které by mohly způsobit vážné riziko u dalšího těhotenství. Pokud nebude děloha zcela čistá, lékař vám provede její vyčistění.
Pokud chcete, aby bylo následně těhotenství úspěšnější, než to předešlé, je lepší počkat cca půl roku. Žena by měla být v pořádku nejen svou psychiku, ale také děložní sliznici. Proč právě sliznici? Jedná se o místo, kde se zahnízdí vajíčko a následně se i vyvíjí plod. Lékař vám může po potratu také předepsat léky, které se postarají o podporu tvorby sliznice.
Na další těhotenství však někdy stačí i pouhý měsíc. Při samovolném a „bezproblémovém“ potratu se sliznice v děloze obnoví někdy i po jedné menstruaci. Pokud tedy potratíte, raději vyčkejte cca jeden cyklus, než se pokusíte o další miminko. Samozřejmě nezapomeňte přihlížet i na rady vašeho ošetřujícího lékaře. Čas hraje důležitou roli.
Pokud jste kuřačka, raději co nejdříve přestaňte kouřit, snížíte tak riziko potratu a také se i jednou cigaretou můžete podílet na snížení plodnosti. Nejen cigarety, ale také alkohol byste měla omezit nejen v době těhotenství, ale také před otěhotněním. Alkohol byste si neměla dát ani příležitostně. Co vám ovšem neuškodí, je malá sklenka piva. Samozřejmostí je – žádné drogy a návykové látky.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.