Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Domácí sirupy nejen pro děti
Sponzorované odkazy:
V minulém článku o zdravém mlsání dětí jste se mohli dočíst o nadměrném přísunu cukru, který děti dostávají kromě jiných zdrojů i v podobě kupovaných nápojů a dětských pitíček v krabičkách a různých džusů a šťáv v plastových lahvičkách. Většinou jsou vyrobeny v podstatě z cukru, aromat a konzervantů. Pokud své děti chcete uchránit nadbytečného slazení, přinášíme vám nyní pár nápadů, jak jim dopřát zdravější variantu nápojů připravených doma z kvalitního ovoce. Po naředění vodou děti pijí chutnou šťávu a pokud ji připravíte za „studena“, jen lisováním ovoce, dostávají i vydatný příděl vitamínů.
Léto nám přináší plno ovoce, plodů a bylin, ze kterých můžeme dětem připravit zdravé šťávy a sirupy na pití po celý rok. Část sirupů můžeme vyrobit vylisováním ovocné šťávy za studena, tzn. bez převaření, čímž zachováme velkou většinu obsažených vitamínů. Takto připravené sirupy jsou určeny k rychlé spotřebě a můžeme je uchovat v lednici jen několik týdnů. Stačí ovoce prohnat odšťavňovačem a vzniklou šťávu smíchat s cukrem, nejlépe třtinovým rozpuštěným ve vodě. Na rozpuštění kg cukru nám postačí ½ l vody, cukerný roztok po svaření necháme vychladnout a smícháme se šťávou z ovoce v poměru 2 díly šťávy na 1 díl cukerného roztoku. Takto připravený sirup uchováme nejlépe ve skleněné lahvi v lednici. Můžeme ho použít i na přípravu mléčných koktejlů pro děti.
Pokud chceme připravit více lahví sirupu a spotřebovávat ho postupně v zimním období, je lépe ovoce převařit spolu s cukrem a použít ke konzervaci kyselinu citrónovou. Sirup stočený do lahví pak zakápnout lžičkou tvrdého alkoholu a uchovávat ve sklepě. Pokud ovoce rozvaříme a pak překapeme přes plátno, hustý zbytek pak můžeme přes plátno promačkat, přidat želírovací cukr a připravit z něj džem. Dosáhneme tak minimalizace odpadu. Tímto způsobem můžeme zpracovat jakékoli letní ovoce – nejčastěji jahody, maliny nebo černý i červený rybíz. Výborné šťávy však můžeme získat i zpracováním šípků, rakytníku, bezinek, černého jeřábu nebo bylinek a koření, jako jsou máta, meduňka, lípa, bez černý, pampeliška, zázvor apod.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.