Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Bylinné sirupy na kašel – nejen pro děti
Sponzorované odkazy:
Pomalu končí sezóna sběru léčivých bylin, a tak přinášíme ještě posledních pár tipů a rad na výrobu domácích sirupů vhodných k léčbě potíží horních cest dýchacích. S podzimem, s nástupem dětí do kolektivu a s příchodem chladných dní nás čeká pár dětských kašlíků a rým a úkolem všech maminek je zasáhnout včas, aby se z nevinného pokašlávání a rýmy nerozvinula laryngitida, zánět průdušek, zánět dutin nebo v nejhorším případě zápal plic. S pomocí bylin si můžeme trápení s kašlem či rýmou výrazně zkrátit a usnadnit.
Pokud nebudeme s léčbou otálet a dodržíme pár základních pravidel, pak se s největší pravděpodobností vyhneme razantní a delší léčbě antibiotiky. Mezi tato základní pravidla správné léčby patří klid v teple, případně na lůžku, lehká strava s dostatkem vitamínů, tedy hodně ovoce a zeleniny, a zvýšený příjem vhodných tekutin, zejména čisté vody. To vše již od počátků příznaků.
Naštěstí existuje celá řada osvědčených lidových receptů, jejichž účinnost je ověřena generacemi. Z přírodních léků a bylin volíme v případě nachlazení, kašle a rýmy přípravky s antibiotickým a čistícím účinkem, vhodné jsou i takové, které posilují imunitu a pomáhají s uvolňováním usazeného sekretu v našich dýchacích cestách. Mezi takové patří jitrocel, mateřídouška, lípa, sedmikráska, divizna, podběl, šípek, z domácích běžných zdrojů např. tymián, med, cibule, česnek, nebo křen.
Z bylin můžeme připravovat nejrůznější čaje, jako např. tento, který je vhodný i pro děti a má velmi příjemnou chuť. Ve stejném poměru smíchané byliny – list jitrocele kopinatého, květ černého bezu, květ lípy a drcené šípky – přelijeme vroucí vodou a necháme 10 – 15 minut louhovat. Podle potřeby ho můžeme osladit medem, vhodné je připravit si ho do termosky ve větším množství a nechat ho dítě popíjet po celý den. Pomáhá s ředěním usazeného sekretu v dýchacích cestách, čímž usnadňuje odkašlávání a zlepšuje dýchání.
Kombinace bylin v další směsi je velmi účinná, proto se hodí i k léčbě úporného kašle a bronchitidy, příp. k jejímu doléčení. Připravíme si směs z bylin – od každé použijeme stejné množství, tedy 1 díl: květ divizny, květ podbělu, květ sedmikrásky, nať mateřídoušky, můžeme přidat i květ lípy nebo list jitrocele, ale v základní směsi nemusí být. Příprava je stejná jako u předešlého čaje.
Dítěti můžeme připravit i sirup z tymiánu, jeho příprava je jednoduchá. V hrnku vody svaříme 6 lžic cukru a po jeho rozpuštění vsypeme sáček tymiánu a necháme louhovat do vychladnutí. Pak scedíme do skleněné lahvičky a podáváme po lžičkách. Výborně ředí hlenový sekret a dítě snadněji odkašlává. I jitrocelový sirup si můžeme připravit doma, stačí k tomu mladé lístky jitrocele naložené do sklenice s cukrem. Sirup v uzavřené sklenici zraje asi měsíc, pak se lístky vymačkají do lahvičky a uskladní k zimnímu použití.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.