Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Dětští parazité – podceňované nebezpečí i v dnešní době
Sponzorované odkazy:
V současné době řada maminek pečujících o zdraví své rodiny žije v domnění, že při dodržování správných hygienických návyků a běžné kontrole potravin nehrozí žádné nebezpečí nákazy některým z parazitů. Cizopasníci se však kolem nás běžně vyskytují a ohrožují zdraví nejen našich nejmenších, ale i starších dětí a dospělých. To, co platilo v minulosti, tedy, že roupi či škrkavky byli běžným cizopasníkem šířícím se mezi dětmi, platí i v dnešní době navzdory mnohdy až přehnané čistotě a sterilitě prostředí, v němž si děti hrají. Čím to je?
Roup dětský (Enterobius vermicularis) je nejrozšířenějším parazitem vyskytujícím se poměrně často v dětských kolektivech. Patří mezi hlísty, je to asi 1 cm velký bílý červík, na obou koncích zašpičatělý. Přenáší se mezi dětmi při nedostatečném mytí rukou a to zejména po použití toalety a před jídlem. K nákaze dochází pozřením vajíček s vyvinutými larvami. Ve vlhkém prostředí vydrží vajíčka i 2 – 3 dny, v suchém rychle hynou. Pro nákazu roupem dětským je typické noční svědění v oblasti konečníku. Samičky tam totiž v noci kladou vajíčka do kožních záhybů v okolí análního otvoru. Léčba antiparazitiky – Vermoxem, Pyrvidiem nebo Albendazolem by měla probíhat i u jedinců, kteří s nakaženým přišli do styku, a to nejlépe ve dvou fázích, s odstupem 2 – 3 týdnů, aby se zajistilo zničení všech stádií roupů a zamezilo se nakladení další várky vajíček.
Škrkavka dětská (Ascaris lumbricoides) je v našich podmínkách vzácnější onemocnění, nicméně není nijak výjimečné. Naše dítko se jí může nakazit např. na dovolené nebo opět v dětském kolektivu – třeba po prázdninách. Jedná se o hlístici 10 – 30 cm dlouhou vyskytující se v tenkém střevě hostitele. Vajíčka jsou vylučována stolicí, mezi dětmi se nákaza může šířit při nedostatečné hygieně ve školce po použití toalety, na pískovištích, při požití kontaminované potravy nebo vody.Ve vlhkém prostředí, např. v půdě, mohou vajíčka škrkavek přežívat až několik let. Léčba antiparazitiky je závislá na rozšíření nemoci v těle a způsobených potížích. Škrkavka je druhým nejrozšířenějším parazitem mezi lidmi – je jí nakažena až čtvrtina lidské populace.
Toxokara – škrkavky rodu toxocara jsou primárně parazité zvířecí vyskytující se nejčastěji u psů a koček. Přenos na člověka, zejména u dětí, však není výjimkou. Toxokaróza má podobné příznaky jako nákaza škrkavkou dětskou. Nejdůležitější je prevence v podobě pravidelného odčervování našich zvířecích miláčků a zamezení jejich přístupu na dětská hřiště a pískoviště, kde nejčastěji dochází k přenosu nákazy.
Pokud má maminka sebemenší podezření, že by potíže jejího dítěte mohly být způsobeny parazitem, je na místě se s ním svěřit pediatrovi a dítě nechat na parazity včas vyšetřit.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.