Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Domácí léčba běžných zdravotních problémů u dětí – aneb koření a zelenina je vždy po ruce
Sponzorované odkazy:
Léto je za námi, děti se vrátily mezi vrstevníky a jsou vystaveny působení virů a bakterií běžných v dětských kolektivech. Také se za chvíli ochladí a pomalu se přiblíží doba prvních nachlazení. Zkrátka rýma a kašel naše ratolesti co nevidět zase potká. Každá maminka má jistě v zásobě pár rodinných receptů a rad, jak se jim vyhnout, příp. je vyřešit rychle a bez komplikací. Pár vám jich dnes také nabídneme.
Pokud i přes zásady zdravé životosprávy s dostatkem vitamínů, přes dodržování hygienických zásad a navzdory dostatečnému oblékání nás potká kašel či rýma, bude nejlepší děti držet pár dní v teple s horkým bylinkovým čajem. Pro zahřátí a uvolnění rýmy je vhodné do čaje po jeho zchladnutí na pitnou teplotu přidat zázvor naložený v medu. Kořen zázvoru si můžeme do tekutého medu naložit už nyní, aby byl v případě potřeby po ruce. Kořen zázvoru dobře omyjeme a i se slupkou ho najemno nastrouháme a zamícháme do skleničky s tekutým medem, který působí jako konzervant. Uchováváme ho při běžné pokojové teplotě. Před podáním čaje ho osladíme lžičkou medu se zázvorem, pokud by dětem zázvor v čaji vadil, můžeme ho přecedit. Ze zázvoru můžeme také připravit zázvorový sirup, když tenké plátky kořene povaříme 15 minut v cukerném roztoku připraveném ze dvou dílů cukru a jednoho dílu vody. Užíváme ho po lžičkách samotný nebo do čaje. Zázvor působí nejen na uvolnění hlenů a napomáhá pocení, ale také uklidňuje žaludek.
O antibiotických účincích česneku už se napsalo spoustu písmenek. Je třeba však jeho vynikající účinky zmínit zejména při počátečních projevech nachlazení, jako je rýma a kašel. Dětem většinou vadí jeho intenzivní štiplavá chuť, proto jim ho musíme podávat v takové podobě, aby jim nejen pomáhal, ale také chutnal. Prolisovaný nebo nadrobno nasekaný česnek – stačí 6 – 8 stroužků – smícháme s vodou a stejným počtem lžic cukru, 10 minut povaříme a necháme přes noc odstát. Pak slijeme do lahvičky a uchováváme v lednici – chuť je nasládlá, takže dětem nevadí. Můžeme také stejné množství prolisovaného česneku promíchat se 2 – 3 lžícemi medu, nechat v uzavřené sklenici 24 hodin stát a poté užíváme od prvních potíží několikrát denně podle potřeby. Stejně tak můžeme využít i cibuli. Nadrobno nakrájená cibule naložená do moučkového cukru nebo medu pustí šťávu, která výborně tiší kašel a napomáhá odhlenění. Čistou šťávou z cibule můžeme vytírat i nos při rýmě.
Tyto přípravky můžeme bez obav podávat dětem již od 1,5 roku věku.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.