Nacházíte se: Úvodní stránka > Školní věk > Dětská výbava na lyže
Až se vás dítě v zimě zeptá, co jste dělali v létě, buďte připraveni mu odpovědět: Pečlivě jsme ti vybírali kvalitní výbavu na lyže, která by ti co nejvíce usnadnila začátky na svahu a se kterou by tě lyžování co nejvíce bavilo, protože je to krásný sport a my jsme chtěli, aby sis ho také zamilovalo a užívalo! My vám teď poradíme, jak na ten pečlivý výběr.
Děti působí na lyže minimální hmotnosti a silou, proto není třeba se nějak více zabývat konstrukcí lyží (výjimkou jsou samozřejmě juniorské lyže pro mladé jezdce se závodními ambicemi).
Nejdůležitějším atributem pro výběr tak bude délka lyže. Pro malé děti, které s lyžováním teprve začínají, vybírejte lyže klidně o 30 cm kratší, než je výška jejich postavy. Důležité je, aby se dětem lyže hlavně dobře ovládaly a lyžování je bavilo.
Pro větší děti, které už mají větší sílu i lepší schopnost koordinace pohybů , nebo pro děti, které už na lyžích stály, berte lyže přibližně o 10–20 cm kratší oproti postavě.
V žádném případě nekupujte dětem lyže delší s tím, že do nich dorostou. Dlouhé lyže se dítěti špatně ovládají, jeho pokroky jsou pak pomalé a hlavně ho lyžování nebaví a může na něj zcela zanevřít.
Také když vybíráte dětské lyžařské boty, je nejdůležitější velikost. Aby se pohyby dítěte přenášely do lyží, je třeba, aby bota těsně obepínala nohu. Proto ani přezkáče nekupujte větší, dítěti by se rozhodně v botě neměla zvedat pata.
Pro menší děti můžete vybrat lyžařské boty se zadním nástupem, který je pohodlnější a dítě si botu dokáže obout i bez pomoci dospělého. Větším dětem už raději pořiďte boty s předním nástupem, které lépe fixují nohu.
Děti se většinou začínají učit lyžovat bez holí, neboť koordinace práce nohou a rukou je pro začátek příliš složitá, ale jakmile zvládají základní lyžařské dovednosti, je dobré začít hole používat.
Správnou délku lyžařských hůlek poznáte tak, že když dítě chytí hůlku vzhůru nohama dlaní pod sněžným talířkem a druhý konec opře kolmo o zem, mělo by mít ruku ohnutou v lokti přibližně v úhlu 90 stupňů.
Sebelepší vybavení bude k ničemu, pokud dítě bude na lyže špatně oblečené a bude mu zima nebo příliš horko. Lyžařské oblečení by se proto nemělo podceňovat a je potřeba mu věnovat při výběru stejnou pozornost, jako při výběru lyží a bot.
Pro menší děti se nejvíce osvědčují zimní kombinézy, které krásně zateplí a nemá kudy do nich proniknout chlad, ani sníh. Větší děti již obvykle preferují bundu a kalhoty.
V obou případech volíme nejraději membránové modely, které jsou nepromokavé a zároveň prodyšné, takže dokáží odvádět pot od těla a dítě tak zůstává v suchu a v teple i při déletrvajícím pohybu.
Samozřejmě je nezbytné dítěti obléci pod membránovou bundu další funkční a tedy prodyšné vrstvy, aby celý systém fungoval.
Nezapomeňte, že nedílnou součástí vybavení je dětská lyžařská helma. Nespoléhejte na to, že vaše dítě jezdí jen po mírném svahu a pomalu, takže se mu nic nemůže stát.
Na stejném svahu se může objevit někdo, kdo jezdí rychle a nezodpovědně a když takový lyžař, který bohužel není na svazích žádnou výjimkou, vaše dítko srazí, může helma zachránit i život.
Tak, teď jste teoreticky vybaveni a můžete vyrazit vybírat. Dřív, než dítko zeptá…
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.