Nacházíte se: Úvodní stránka > Zdraví > Borelióza u dětí, její průběh a léčba
Sponzorované odkazy:
Květen, červen a září patří mezi měsíce s nejhojnějším výskytem klíšťat, s jejich nejvyšší aktivitou, a tedy se zvýšeným rizikem nákazy některou z nemocí, které se prostřednictvím klíšťat přenášejí. I když už se v noci ochladilo, klíšťatům stále toto počasí vyhovuje, protože mají ráda teplo a vlhko. Přes den se stále teploty pohybují kolem 20 stupňů a vyšší množství podzimních srážek jim umožňuje rozšířit svá teritoria.
Dávno neplatí, že se s klíšťaty setkáme jen v lesích a na loukách. Běžně se vyskytují i v městských parcích a v zeleni na sídlištích. A tak není vyloučeno, že se s ním vaše dítko potká třeba cestou ze školy či ze školky, neboť se děti často a rády honí v trávě. Pokud na kůži dítěte objevíte přisáté klíště, je třeba ho ihned vytáhnout pomocí pinzety a místo přisátí důkladně vydezinfikovat. V následujících dnech je třeba místo vpichu sledovat, stejně jako zdravotní stav dítěte.
Pokud se kolem místa přisátí objeví typická zarudlá skvrna, tzv. erythema migrans, jedná se s jistotou o lymskou boreliózu a je třeba ihned navštívit lékaře, který by měl bezodkladně předepsat antibiotika. A to i v případě, kdy nemá diagnózu potvrzenou z krevních testů, protože už sama skvrna je jasnou známkou infekce a tedy indikací k léčbě. Protilátky proti borelióze se v krvi objeví až po 3 – 6 týdnech, během této doby se však infekce v těle šíří dál. Proto by neměl lékař nasazení antibiotik odkládat, aby byla nákaza podchycena včas. U malých dětí se borelióza léčí betalaktamovými antibiotiky, nejčastěji amoxicilinem nebo cefuroximem. V případě, že nelze žádné z nich použít z důvodu alergie či jiné kontraindikace, lze zvolit i makrolidy – azithromycin nebo clarithromycin. Klacid (clarithromycin) bývá účinnější, ale některé lékařské prameny uvádějí, že není vhodný pro kojence či batolata. Větší děti s ukončeným růstem už mohou být léčeny tetracyklinovými antibiotiky, pak je na místě nasadit doxycyklin, coby antibiotikum první volby. Ve všech případech však platí, že by měla být léčba dostatečně dlouhá, a to minimálně 4 týdny, určitě však do vymizení skvrny příp. dalších příznaků, pokud se vyskytují i po uplynutí této doby. Zmizení skvrny však není známkou vyléčení, ta se po čase ztrácí i bez léčby, infekce se však bez léčby šíří v jiných tkáních než v kůži.
Pokud se dítěti skvrna nevytvoří a dostaví se příznaky a potíže podobné chřipce či viróze, zvýšená teplota, malátnost, únava, bolesti hlavy či šíje, může se rovněž jednat o nákazu boreliózou, a proto je na místě i v takovém případě vyhledat lékaře a zdůraznit mu souvislost potíží s přisátým klíštětem. Informovaný lékař nebude boreliózu podceňovat, protože dobře ví, jaká rizika špatně léčená nebo neléčená infekce přináší a naordinuje malému pacientovi příslušná antibiotika.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.