Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články, Předškolní věk a Školní věk > 5 x 2 nápady na podzimně-zimní tvoření s dětmi i pro úplné ne-kutilky
Sponzorované odkazy:
Vyzkoušeli jsme za Vás 10 možností, co dělat s dětmi v podzimních a zimních dnech, kdy potřebujete děti udržet v klidu doma. Přinášíme 5 drobných recenzí s praktickými tipy, jak děti zabavit kreativními činnostmi.
Moderní a v poslední době oblíbená varianta dětského tvoření je dnes k dostání v podobě sad, které obsahují vše potřebné, resp. veškerý potřebný materiál. Podle návodu pak s dětmi sestavujete skládačku, na jejímž konci je hračka nebo dekorační předmět. Nabídka je široká, vyzkoušeli jsme dvě podzimně laděné sady – skládačku ježků s jablíčky na zádech a skládačku nádherných podzimních skřítků.
Obtížnost: Skládačka ježků je jednoznačně jednodušší – postavičky jsou tvořeny z méně dílků, zvládnou to skutečně děti již od 3 let. Podzimní skřítkové jsou složitější, i komponent, které je třeba správně přilepit, je více. Skládačka skřítků je vhodnější buď pro starší děti (předškoláky), nebo pro menší děti, kterým pomůže někdo starší.
Porovnání: Obě sady pocházejí od českých výrobců, zpracování je kvalitní. Návody jsou sice stručné, ale výrobek lze zhotovit poměrně snadno. U obou budete potřebovat vlastní disperzní lepidlo. Ježci vynikají spíše jednoduchostí, skřítkové naprosto úžasným designem. Cenově vychází ježci na 54 Kč, postavičky skřítků stojí po 162 Kč, případně 599 Kč v kompletní zvýhodněné sadě.
Pokud děti chtějí volnost v tvoření, pak je lepší místo kreativní sady „udělej si sám“ pořídit samolepky nebo výseky – vytváření obrázků je pak čistě na kreativitě dítěte. Samolepky i výseky dnes nejsou doménou jen papírů, ale lze sehnat samolepky filcové, pěnové nebo třeba korálkové. Porovnali jsme práci se sadou podzimních samolepek a práci s razidlem s květinovým motivem (motivů razidel je neskutečné množství).
Obtížnost: Samotné lepení samolepek bylo ohromně zábavné, zkoušeli jsme polepení namalovaného obrázku stromu, dozdobení dětského penálu a vytvoření zápichu do květináče. Technika je bez problémů zvládnutelná i pro děti od 3 let. U práce s razidlem je třeba vyvinout trochu více síly a pro malé děti je opět potřeba dozor staršího.
Porovnání: Zatímco lepení samolepek je zábavou, kterou nemusíme tolik hlídat, u práce s razidly je třeba dávat pozor, aby dítě techniku zvládlo. Pokud ji ale zvládne, je tvoření mnohem variabilnější – razidlem se dá daný tvar vysekávat z papírů, filcu, pěnovek, fólií, alobalu apod. Samolepky jsme sice sehnali 50 ks za 31 Kč, razidlo za 109 Kč mělo ale mnohostrannější a opakované využití.
Pokud chcete zkusit něco jiného než klasické koule, slaměné ozdoby nebo origami hvězdy, máme další dva tipy, které jsme vyzkoušeli. Rozhodli jsme se zkusit si vyrobit ozdoby jak z hotových sad, tak z věcí, co máme doma. Vyráběli jsme rozetky a řetěz z popcornu.
Obtížnost: Výroba řetězu byla pro děti jednodušší než výroba rozetek, nicméně vzhledem k práci s jehlou je třeba u menších dětí dávat pozor na to, aby se nepíchly.
Porovnání: Výroba rozet se u dětí nesetkala s velkým nadšením. Maminku to evidentně bavilo víc (i s výsledkem byla spokojená více). Děti naopak naprosto propadly tvorbě řetězu z popcornu. Hotový popcorn z mikrovlnky jsme navlékali na tlustší pevnou nit pomocí větší jehly. Nic složitého. Kromě pravidelného ujídání tvořivého materiálu se děti těšily, až řetěz budou moci též „ekologicky zlikvidovat“. Cenově je samozřejmě popcornový řetěz zcela jinde, nicméně reálná estetická hodnota byla (alespoň pro dospělého) vyšší u rozet.
Chcete-li vyzkoušet i jinou techniku než malování pastelkami, doporučujeme např. malování barevným pískem nebo skládání obrázků ve stylu netradičního puzzle. Tentokráte jsme zkusili tyto dvě techniky na obrázcích se sněhulákem.
Obtížnost: Pro menší děti je vhodnější varianta se skládacím obrázkem, kde podle návodu sestavujete motiv z hotových dílků – lepíte je na sebe. Technika barevného písku je sice zábavnější, ale je třeba o trochu více šikovnosti. Proto se hodí spíše pro předškoláky.
Porovnání: Technika skládaného obrázku je poměrně jednoduchou kreativní zábavou, tak trochu to opravdu připomíná puzzle. Technika barevného písku byla novinkou. Podklad pro obrázek je pokryt lepidlem, to je přikryto nařezanými dílky fólie. Děti mají za úkol slepit příslušné dílky a vysypat na ně písek. Ten ulpí vždy jen na místech s čerstvě odkrytým lepidlem. Obrázek pískový stál sice trojnásobek, děti ale bavil více.
Jakmile odvane vítr poslední listy ze stromů a napadne sníh, příroda usíná. Chcete-li si s dětmi doma zavzpomínat na živou přírodu i v zimě, můžete zkusit některé ze sad pro pěstování rostlin nebo chov drobných zvířátek i v panelákovém bytě. Zkoušeli jsme obojí: vytvořit a uchovat ekosystém a dále chovat listonohy.
Obtížnost: Obojí vyžaduje pravidelnou péči, vzhledem k zajímavosti výsledku to ale nebyl problém. Obě hračky se hodí spíše pro starší děti, které již mají základní znalosti o tom, jak příroda funguje, a chápou to, že příroda je „živá“.
Porovnání: Protože obě hračky poskytovaly trochu jiný druh zábavy, ani jedna neztratila svůj půvab. U vytváření ekosystému je hračka dodávána s dalšími doprovodnými aktivitami – kromě samotného vytvoření jakéhosi skleníku, ve kterém raší rostlinky a vypařuje se voda, jsou v balení také např. papírky na rozbor vody. Listonozi jsou zase úžasní tím, že se vám v obýváku v malém akváriu, které je v balení, opravdu vylíhnou malé potvůrky, které vypadají jako trilobit. Jsou ohromně akční a děti je s nadšením pozorovaly (kdysi jsme zkoušeli i mravenčí akvárium, také dobré, ale listonozi jsou jednoznačně akčnější). Obojí cenově maximálně lehce nad 1 000 Kč. V tomto případě ale rozhodně platí, že za hodně peněz také hodně muziky.
Článek byl připraven ve spolupráci s webem Kutilka.cz, kde kromě materiálů k tvoření a kreativních sad najdete také články o scrapbookingu a jiné rady pro domácí tvoření. Nově jsou také zavedeny sekce s obrázky k vymalování a autorskými říkankami pro nejmenší.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.