Nacházíte se: Úvodní stránka > Kojenec a Zdraví > Polohování kojenců na bříško
Sponzorované odkazy:
Každé miminko je v bříšku natolik spokojené, že po vyjmutí z bříška ztrácí především pocit bezpečí a jistoty. Ten mu ovšem můžete navodit používáním různých pomůcek pro polohování a fixaci miminek. Čerstvě narozené miminko bychom neměli nechat ležet v jediné poloze, zejména pokud si ji oblíbí. Není to zdraví prospěšné a tlakem na jedno místo může dokonce docházet i k deformaci hlavičky. Proto je polohování kojenců natolik důležité a nutné.
U nedonošených děťátek se pak odlišným polohováním a fixacemi stimuluje vývoj svalů a mozku, zhruba stejným způsobem jak by tomu bylo do 40. týdne v děloze. Tato miminka se cítí nejlépe „v klubíčku“ se skrčenýma nohama. Tuto polohu ovšem pro nízké svalové napětí nedokáží sami, ale umožní jim to právě správné polohování.
Poloha na zádíčkách se doporučuje zejména pro spánek, protože jedině tak snižuje riziko syndromu SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence). Miminko ve věku 0 – 3 měsíce většinu svého života prospí. Kojenec nemá představu o prostoru, před krmením má větší pohybovou aktivitu než po něm. Miminka se doporučují balit do deky nebo zavinovaček, což napomáhá nejen udržet stálou tělesnou teplotu, ale také se uklidní. Od šestinedělí dokáže kojenec vzpřímit hlavičku a začíná se objevovat reakce na různé viziuální podněty. Od dvanáctého týdne má kojenec na bříšku trojúhelníkovou oporu, říká se této poloze také pasení hříbátek. A již ke konci třetího měsíce se začíná miminko otáčet na bok, kde i chvíli vydrží.
Miminko v poloze na bříšku již s jistotou pase hříbátka, otáčí hlavičkou a pozoruje okolí. Kojenci mají tuto polohu na bříšku rádi, protože je stabilní a mají rozhled. Z boku se postupně otáčejí na bříško. Otočení na bříško je zpravidla pohybovým vrcholem do konce šestého měsíce. Maminky, nic neuchvátejte. Miminko v tomto věku ještě neposazujte, stejně se v sedu neudrží, kymácí se a začne si nenápadně osvojovat špatné pohybové vzorce.
Poloha na bříšku podporuje správný vývoj svalů, působí jako prevence
napjatých krčních svalů, nedeformuje se hlavička a napomáhá tvorbě
svalů potřebných k otáčení, lezení a sezení.
Polohujte miminko na bříško, nepodceňujte to. Takové zanedbání může
vést k opoždění psychomotorického vývoje nebo k nesprávnému
psychomotorickému vývoji.
Miminka by měla být pokládána na bříško už od návratu z porodnice. Ideální je, polohovat miminko na bříško po každém spánku, výměně plenek anebo po jídle. Buďte vždy u miminka, nikam neodbíhejte. I když je tato poloha nepříjemná, nelíbí se jim, pláčou a jsou nevrlí, nevzdávejte to. Dělejte kojenci společnost, mluvte na něj, povzbuzujte ho, usmívejte se, ukazujte hračky, knížky apod.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.