Nacházíte se: Úvodní stránka > Školní věk > Skla v domě je vhodné zabezpečit fólií
Sponzorované odkazy:
Blížící se konec roku svádí k bilancování. Mnoho maminek si rekapituluje, co se za uplynulých dvanáct měsíců podařilo a co by radši vymazaly. Určitě ty nejhorší vzpomínky jsou spojeny s dětskými úrazy. Přitom lze jejich následky poměrně snadno zmírnit…
Podle statistik pojišťoven se více jak čtvrtina úrazů dětem stane doma. Hlavní příčinou řezných poranění jsou pak pády do prosklených ploch. To jsou ale téměř zbytečné starosti, těmto zraněním lze snadno předcházet. „Mezi nejčastější místa, kde k těmto úrazům dochází, patří kuchyně, ložnice, obývací pokoje a místnosti s balkonovými dveřmi. Prosklená plocha těchto dveří patří v domácnostech k nejrozměrnějším,“ vysvětluje ředitel společnosti NEXT, která řeší komplexní zabezpečení bytů a domů, Ivan Pavlíček.
Tento odborník také dodává, že nejvíce rizikové jsou balkónové dveře a na druhém místě jsou moderní francouzské dveře. U nich mnoho lidí ani nezná tloušťku skla nebo neví, zda je prosklená plocha zabezpečena proti proražení již od výrobce. Pozornost je třeba věnovat i schodištím se skleněnými prvky nebo skleníkům na zahradě.
Jak ale takovým neštěstím předcházet? Je to vcelku jednoduché, stačí dbát na prevenci. Základem je zabezpečit všechny rozměrné prosklené plochy z vnitřní strany bezpečnostními fóliemi. Ty stojí jen pár set korun a jsou vhodné na všechny typy hladkých skel. Je možné s nimi pokrýt i konferenční stolky, zrcadla, skleněné vitríny, části konferenčních stěn a další pro děti rizikové plochy. A když už se bude pořizovat fólie, je dobrý nápad přikoupit si za pár korun i pojistku na okna. Díky ní nebude hrozit, že ratolest omylem vypadne z pootevřeného okna.
Pokud je použita fólie, sklo se sice při hození předmětu nebo pádu dítěte rozbije, vytvoří se „pavouk“, ale nevysype se a zůstane v rámu. Tím nevzniknou žádné střepy a dítěti se nic nestane. Fólie je navíc čirá a nezkresluje výhled z okna. Majitel často ani neví, že jí na okně vůbec má, pokud si jí samozřejmě nepořídí sám. Nicméně instalace fólie se doporučuje přenechat zkušenějším proškoleným pracovníkům, kteří jsou garancí kvalitně odvedené práce. „Nerozumím tomu, proč rodiče čekají na to, až se jejich ratolesti něco stane, když mohou nebezpečné situace předvídat a jednoduše jim předcházet,“ zamýšlí se Ivan Pavlíček. Také průzkum České pojišťovny odhalil, že rodiče českých školáků neví, jak úrazům dětí předcházet.
Druhou možností je využít tzv. prostorové zábrany. Jde vlastně o ohrádku, kterou je možné dle ročního období přemísťovat – v zimě tak může bránit dítěti od popálení u krbu a v létě zase nedovolí, aby dítě přišlo nebezpečně blízko k oknu, ať již zavřenému či otevřenému. Je to ale v porovnání s „neviditelnou“ fólií celkem nepraktická pomůcka.
Každé páté dítě prodělá ročně alespoň jeden úraz, který vyžaduje lékařské ošetření. Zatímco v minulosti lékaři ošetřovali nejvyšší počet úrazů tradičně v období letních prázdnin, v současnosti patří mezi nejrizikovější měsíce září, leden, únor a březen. Tři ze čtyř nejnebezpečnějších měsíců roku jsou tady, proto tedy pozor na děti, aby nový rok nezačal špatně…
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.