Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > Plodová voda aneb co ukáže v těhotenství
Sponzorované odkazy:
Je vám víc jak pětatřicet? Myslíte si, že jste věkově bezproblémová nastávající maminka? I když vám vaše biologické hodiny tikají, hormony se bouří a vaše vnitřní já vám říká, jak jste skvěle připravená na potomka, v kolonce gynekologů budete vedena jako „starší maminka“.
V kategorii starších maminek je velice nutné dodržovat veškeré kontroly a prohlídky. To samozřejmě platí i u mladších nastávajících maminek. Rozhodnutí je jenom na vás, jestli si necháte odebrat plodovou vodu nebo ne. U starší generace maminek hrozí vyšší procento zdravotních komplikací. Gynekolog vás pošle na tzv. amniocentézu.
Během těhotenství čeká nastávající maminky celá řada vyšetření. S každým z nich se jejich obavy, jestli donosí bez problémů zdravého drobečka, jen množí. Nejosudovější test je tzv. amniocentéza. Na tento test chodit nemusíte, není povinný, rozhodnutí záleží jen na vás. Některé maminky mají z těchto testů doslova hrůzu a strach, nejen kvůli tomu, že se můžete dovědět, že vaše miminko trpí nějakým defektem, ale také ze strachu a obav, jak tento test bude probíhat, vždyť se vám odebírá plodová voda.
Ukáže-li se vám na ultrazvuku sebemenší podezření na vývojovou vadu, vyjde vám pozitivní tzv. tripple test nebo vás váš lékař upozorní na to, že by nebylo od věci podstoupit aminocentézu, neváhejte.
V genetické poradně vám odeberou plodovou vodu mezi 16. až 18. týdnem. Nejpozději se dělají do 20. týdne. Doktoři vám přes bříško zavedou do dělohy dlouhou jehlu, se kterou odsají malinké množství plodové vody. Nemusíte mít obavy, vše se důkladně sleduje na ultrazvuku a dává se maximální pozor na plod, aby byl v bezpečí. Celkové vyšetření je rychlé, neboť trvá cca 2 minuty. Bolí to? Nebolí. Místo vpichu vám lékař „znecitliví“, takže samotný zákrok vůbec neucítíte. Po zákroku budete dalších 20 minut odpočívat, a teprve po závěrečném kontrolním ultrazvuku můžete jet domů. Samozřejmě bude lepší, když vás do poradny doprovodí manžel, přítel, kamarádka či někdo jiný. Po zákroku se vám může udělat špatně a je vždy lepší mít u sebe někoho, kdo se o vás dokáže postarat.
Zhruba pár týdnů po zákroku vás čeká další ultrazvuk. Jedná se o kontrolní ultrazvuk, kdy vám jsou také sděleny výsledky odběru. Většinou se jedná o dva až tři týdny čekání, nejistoty, strachu a nervozity. Navíc některá pracoviště vám nabídnou rovnou i tzv. fish test, při kterém se odhaluje nejčastější Downův syndrom. Je to rychlí test a zhruba do dvou dnů budete mít výsledky. Jen pozor, tento test vám zdravotní pojišťovna neuhradí.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.