Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Jak se šije patchwork?
Zbyly vám doma od něčeho kousky látek? Nevíte, co s nimi? Pak vyzkoušejte patchwork, což je zajímavá metoda, pomocí které si můžete vytvořit cokoliv.
Patchwork byl odvozen od slova patch, což v českém překladu znamená záplata. Patchwork je tedy technikou, při které se sešívají různě barvené, malé kusy látek. Ty pak spolu vytvářejí různé geometrické tvary.
Patchwork vzniká tak, že spojíte vrstvy látek a ty pak prošíváte různými stehy. Jeho historie je spjata s ženami amerických osadníků, které chtěly mít užitek i ze zbytku látek. Díky jejich šikovnosti vznikl patchwork.
Koncem druhé světové války to vypadalo, že se patchwork stane minulostí. Avšak opak je pravdou, v posledních letech jeho obliba opět velmi rychle roste. V dnešní době se k výrobě používají speciální materiály (nejčastěji 100% bavlnu) s rozličnými a zajímavými vzory. Nejčastěji se touto metodou vyrábějí deky, polštáře, přehozy, ba dokonce dětské povlečení. Setkáte se však i s taškami, batohy a různými druhy oděvů.
K patchworku budete potřebovat řadu pomůcek, bez kterých se neobejdete. Konkrétně mezi tyto pomůcky patří:
Pokud toto vybavení doma nemáte, jistě ho seženete ve specializovaných obchodech. Pokud však nechcete na začátek moc investovat, vystačíte si s obyčejnými nůžkami, pravítkem a tužkou. Dále budete k výrobě potřebovat ještě šicí stroj nebo šicí pomůcky a žehličku, která je při šití patchworku absolutně nezbytná.
Než se pustíte do výroby, je nutné zvolit si pro svůj výrobek vhodné látky na patchwork. Na trhu je obrovské množství kvalitních látek s různými barvami, vzory a designy. Doporučujeme pro začátek vybírat látky, které jsou vyrobené ze 100% bavlny. Ty vám budou bohatě stačit.
Při výběru vhodných vzorů a barev je potřeba dbát na to, aby všechny kousky k sobě navzájem ladily. Nejdříve si vyberte jednu látku s oblíbeným vzorem a k té pak hledejte další, která by se k ní perfektně hodila.
Základní postupy při tvorbě patchworku Mezi základní postupy metody patchwork patří stříhání nebo řezání, šití, prošívání a lemování.
V patchworku se vždy začíná stříháním nebo řezáním pruhů a z nich pak čtverců, trojúhelníků či různých kosodélníků. K tomu budete potřebovat patchworkové pravítko, které vám pomůžeme díky svým vodícím linkám a řez je poté krásné rovný a příliš se netřepí. Při stříhání/řezání nezapomínejte na okraj, který by měl být alespoň 15 mm široký – dělá se to kvůli švům.
Pokud tedy chcete ušít např. povlak na polštář o velikosti 35×35 cm, pak výsledným vzorem bude 5×5 čtverců, které budou o velikosti 7×7 cm. Pro nařezání je tedy třeba mít velikost 8,5×8×5 cm kvůli švům, ve výsledku však budou mít oněch 7×7 cm. Celkově čtverců musí být dvacet pět.
Když máte nastříháno, rozložte si jednotlivé čtverce a promíchejte je tak, aby to dohromady vypadalo dobře. Když jste s rozložením spokojení, vyfoťte si to nebo alespoň překreslete, abyste při sešívání věděli, které kousky patří k sobě. Nyní se dostáváte k šití.
V první řadě budete sešívat do pruhů, kdy vezmete dva sousedící čtverce a položíte je k sobě líc na líc. Čtverce co nejvíce vyrovnejte podél společné hrany, k zajištění pak použijte špendlíky. Přešijete je podél jedné strany. Poté je potřeba rozžehlit, aby byl výsledek plochý a všechny švy na sebe krásně navazovaly.
Poté je nutné přistoupit k opětovnému řezání či střihání, aby se začistili hrany. Toto doporučujeme z toho důvodu, že se s upravenými pruhy bude pracovat (špendlit i šít). Poté je nutné k sobě jednotlivé řady sešpendlit podle fotky nebo nakresleného plánku. Poté je postupně k sobě prošívejte.
Když je pokrývka hotová, následuje její jednoduché a trvalé zakončení, tedy olemování. Barvu lemování vybírejte na základě použitých barev a také dle vašeho vkusu a uvážení.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.