Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Následky kouření v těhotenství
Rozhodli jste se s partnerem pro miminko nebo jste již nastávající maminkou? A kouříte? Pokud ano, dejte si pozor na značná zdravotní rizika a komplikace, které jsou spojené právě s kouřením v těhotenství.
Kouření má výrazný negativní vliv na plodnost obou partnerů. U mužů dochází vlivem kouření ke zhoršení kvality spermií. U zdravých žen snižuje kouření šanci otěhotnění až o 40 % a je zde také velké riziko mimoděložního otěhotnění.
Kouření během těhotenství má za následek zvýšení komplikací při vývoji plodu. Plod je vystaven působení mnoha toxických látek, mimo jiné kadmia, nikotinu a oxid uhelnatého. Kadmium působí toxicky na placentární buňky, oxid uhelnatý má za následek nedostatečné okysličování krve plodu a nikotin způsobuje zúžení cév v placentě, přes kterou se dostávají živiny, čímž je omezena i výživa plodu. Společné působení těchto látek má za následek zpomalení vývoje plodu a tím také ke snížení jeho hmotnosti.
Kouření má výrazný vliv na různé zdravotní komplikace, matky i plodu, během těhotenství. Asi nejnáchylnějším obdobím jsou první tři měsíce.
Kouření během těhotenství způsobuje:
Mnoho dětí kuřaček je po porodu přijímáno na jednotku intenzivní péče, z důvodu celé řady komplikací. Tyto děti bývají také postiženy syndromem náhlého úmrtí, což je náhlé úmrtí jinak zdravého dítěte. Důvodem může být nezralost dýchacího centra mozku a je způsobeno kouřením matky v těhotenství a to především v posledních 3 měsících.
Děti kuřaček mají vlivem toxických látek z cigaretového kouře výrazně zatíženy vylučovací orgány a také mohou mít problémy s trávením. Dále častěji zvrací a mají problémy se sáním, což může vést k problémovému vývoji a jejich prospívání. Jsou častěji náchylnější na různé alergie, ekzémy a astma. Kouření také zvyšuje výskyt zhoubných nádorů v dětství – nádory mozku, leukémie, atd.
Vzhledem k výraznému negativnímu vlivu kouření, se doporučuje tento zlozvyk ukončit co nejdříve. Odvykání kouření je náročná cesta, ale ne nemožná. Vždy když přestanete kouřit, má to smysl! Pokud se pro tuto možnost pevně rozhodnete, stanovte si den D, kdy se probudíte jako nekuřačka.
Na tento den se řádně připravte, nebude to jednoduchá cesta, ale zdraví vás a všeho děťátka, za to stojí. Pokuste se den D neodkládat. Snažte se vyhýbat kuřákům a požádejte své okolí – partnera, rodinu, přátelé, o pomoc a podporu v nekouření.
Pokud patříte mezi opravdu silné kuřáky, je možné nahradit kouření nikotinem v jiné formě, například ve formě náplastí, žvýkaček, atd. Před použitím těchto náhrad se vždy obraťte na odborníky a svého lékaře. Pokud nezvládnete přestat kouřit sami, je možné obrátit se na poradnu, která je v každém velkém městě, nebo na telefonní linku. Tak a teď už víte, jak přestat kouřit.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.