Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Trápí vás gynekologické potíže?
Do gynekologických ordinací přichází v poslední době poměrně hodně žen, které trpí různými potížemi spojenými např. s výtoky, svěděním a záněty. Určitě vám není zcela neznámý termín vaginální mykóza, projevující se úporným svěděním, pálením až pocitem „řezání“. Někdy je též spojena s bolestivým močením. Na následujících řádcích vás seznámíme s těmi nejběžnějšími ženskými gynekologickými potížemi a poradíme vám, jak se před nimi chránit.
Největší procento onemocnění způsobují kvasinky, které jsou podporovány estrogeny. Nejvíce mykotických nákaz vzniká tedy hlavně při užívání hormonálních estrogenních preparátů, a také v průběhu těhotenství. Mimo jiné k nim také přispívá zvýšená sexuální aktivita, nedostatek vzduchu, umělohmotné prádlo, punčochové kalhoty, vlhkost, zvýšená teplota atd. V 70. letech se kvasinková infekce dokonce přezdívala „džínová nemoc“.
Vaginální zánět poznáte zmíněným svěděním, který je doprovázen výtokem, zarudnutím kůže, lehkým otokem, citlivým místem na kontakt apod. Existují i záněty virového charakteru, které se projevují bradavičnatými špičatými výrůstky (nebolestivé, na pohmat tuhé). Vznikají díky snížené imunitě a často jsou doprovázeny chronickými mykotickými infekcemi.
Ano, pacientky mohou trpět i opary, které mají sedmidenní inkubační dobu. Vagína bývá zarudlá, bolestivá a objeví se na ní puchýřky podlité čirou tekutinou, která je vysoce infekční. Je zarážející a překvapivé, že větší procento těchto zánětů je způsobeno parazity (roztoči, čmelíky, vši – muňky, červi). Nejznámějším roztočem je svrab. Vši se nejčastěji přenáší pohlavním stykem a těsným kožním kontaktem.
Pokud se vám tyto gynekologické nemoci objeví, významnou roli hraje také
váš jídelníček a přemíra sladkostí v potravě. Souvislost s výskytem
mykóz je připisována též nedostatku vitamínů a zinku.
Tyto gynekologické potíže vám ošetří na gynekologické ambulanci.
Existuje celá řada léků, antimykotik, antibiotik, čípků, tablet apod.
Samozřejmě existují i jiné metody a prostředky, jak lze těmto problémům
a potížím předejít. Co tedy dělat? Každá žena by se měla nad sebou
zamyslet a to zejména nad způsobem stravování, hygienou, pitným režimem,
pohybovými aktivitami, způsobem oblékání, užíváním hormonální
antikoncepce, ale také nad svým sexuálním životem.
Jako prevenci před vaginálními potížemi doporučuji vyzkoušet např. vaginální tablety Nagyn nebo Vagilact. Tablety se rozpouští v pochvě a během několika minut uvolňují pomocné látky, jenž pomáhají udržet dokonalou hladinu pH v pochvě a napomáhají tak v prevenci i léčbě případných obtíží. Tablety stačí používat jedenkrát denně před spaním.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.