Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Zásady správného kojení
Kojení je důležitou činností nejen pro dítě, ale také pro matku. Kojení je nejlepším způsobem krmení pro každé miminko a poskytuje mnoho výhod. V našem článku se dozvíte jaké existují polohy a jaké pomůcky je možné při kojení využívat.
Kojení je přirozený a fyziologický způsob obživy dítěte mateřským mlékem z prsu. Kojení ovšem dokáže dítě uspokojit nejen v oblasti hladu a žízně, ale i v jiných potřebách. Díky kojení se naplňuje potřeba cítit svojí matku, potřeba fyzického kontaktu. Miminka se u prsu vždy zklidní.
Kojení dále pomáhá s regulací dýchání, srdeční činnosti a tělesnou teplotou. Navíc pomáhá dítěti usnout. Je velmi přirozené a normální kojit během dne velmi často. Není tak důležité sledovat určité časové intervaly, ale sledovat miminko, které začne projevovat zájem o kojení.
Ke kojení je uzpůsobena převážná většina žen. Plně je připravená kojit po prvních 6 měsících dítěte a s příkrmy se tato doba prodlužuje na dalších pár měsíců nebo dokonce let až do přirozeného odstavení. Mezinárodní zdravotnická organizace a Česká pediatrická společnost doporučuje kojit do dvou let i déle.
Překážkou v těhotenství může být stavba nebo změna v oblasti prsních tkání a mléčných žláz. Často se za problém považuje další těhotenství. To ovšem není pravidlem. Je sice pravda, že během těhotenství se laktace snižuje, ale nic nebrání tomu kojit tandem. Stejným způsobem je možné kojit také dvojčata.
Základním předpokladem úspěšného kojení je začít kojit do 30 minut po porodu. Nejpozději, kdy položit dítě k prsu matky je 2 hodiny po porodu. Důležité je kojit tak často, jak dítě projevuje zájem. V prvních hodinách a dnech po narození dítěte ještě čerpá dítě energii ze zásoby vytvořených během těhotenství.
Přikládat dítě k prsu by se mělo pokud je při chuti. Díky by při přiložení k prsu mělo sát a ne u prsa pospávat. Pokud je miminko velmi spavé, je potřeba ho ke krmení budit, a to v pravidelných intervalech, ideálně každé 3 hodiny. Kojení nesmí být bolestivé, v případě, že tomu tak je, je zvolena špatná technika kojení.
Poloha při kojení musí být především pohodlná, a to pro dítě i matku. Místo, kde se krmí, musí být klidné bez hluku. Pohodlí při kojení v současné době skvěle poskytuje kojící polštář. Díky tomu se šetří záda i ruce maminky.
Kojení na kojícím polštáři je velmi pohodlné a jednoduché. Nepohodlí, stres nebo dokonce bolest mohou mít nejen špatný vliv na psychiku pro kojení, ale také se to mlže projevit na spouštění mléka. U miminka se pak může nespokojenost projevit neúčinným sáním nebo únavou.
Kojícímu polštáři se také říká umělá děloha. Je to z toho důvodu, že miminko je zvyklé z bříška mít kolem sebe málo prostoru. Díky uložení do kojícího polštáře se navodí stejný pocit a miminko je tak klidnější. Navíc pokud maminka polštář používá, miminko ji skrze polštář ucítí.
Na stejném principu funguje také rychlozavinovačka. Pomáhá dítě se lépe aklimatizovat v novém prostředí. Miminko zavázané v zavinovačce se daleko klidnější a cítí se v bezpečí. Zabraňuje nekorigovaným pohybům miminka a navíc dokáží miminko udržte na zádech, což zabraňuje syndromu náhlého úmrtí kojence.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.