Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > Neplacení alimentů - jak postupovat?
Po rozpadu vztahu řeší převážná část rodičů svěření dítěte nebo dětí do péče jednoho z nich. Druhému rodiči je pak soudem stanoveno výživné. Placení výživného představuje v České republice výrazný problém. Až 40 % rodičů v ČR, kteří mají platit alimenty na svoje děti, na ně neplatí vůbec nebo jen sporadicky.
Nehrazení výživného je častým nešvarem, který postihuje zejména matky, počítáme-li s faktem, že dítě bývá ve většině případů svěřeno do péče matky. Bohužel i přes soudní spory k získání stanoveného výživného, dochází ze strany rodiče dlužníka k jeho neuhrazení. Pokud odloučený rodič neplatí stanovenou částku, je třeba přistoupit k vymáhání dlužného výživného.
Vyživovací povinnost má každý rodič ke všem svým dětem. Ideální situace by byla, pokud by se oba rodiče shodli na výši alimentů, které by byly matce či otci následně vypláceny. Bohužel, ve většině případů to tak nefunguje. Výše výživného se proto musí určit soudně. Výživné se platí v pravidelných měsíčně se opakujících dávkách, které jsou splatné vždy na měsíc dopředu.
Výše alimentů se pohybuje od 16 do 24 % z platu rodiče, který má podle soudního rozsudku platit výživné. Obecně platí, že čím je dítě starší, tím by mělo být výživné vyšší, a to z důvodu zvyšování se nároků dítěte. Při stanovení výživného se vychází nejen z příjmů obou rodičů, ale také z jejich podílu na péči o dítě a z mnoha dalších okolností, například zda se rodič snaží si příjem zvýšit, apod.
V případě, že vám dluží otec či matka, výživné na dítě, máte tři možnosti jak postupovat
Prvním a nejjednodušším způsobem je dohoda s bývalým partnerem. Ovšem váš soucit musí jít stranou, jinak dlužné alimenty nikdy nezískáte. Pokud dohoda nepomůže, podejte trestní oznámení pro neplacení výživného. Neplacení výživného se po čtyřech měsících stává trestným činem a rodiči v tomto případě hrozí i vězení. Od 1. ledna 2010 hrozí neplatícím rodičům až pět let vězení za zanedbání povinné výživy. Strach z vězení řadu rodičů neplatičů přiměje, aby svůj dluh začali pomalu splácet.
Třetí možností, jak se dostat k dlužnému výživnému, je vymáhání dlužného výživného s pomocí exekutora. Od roku 2013 není již možné vymáhat dlužné alimenty přes soud.
Máte-li pravomocný rozsudek o stanovení výživného a otec nebo matka stále neplatí, můžete vymáháním výživného pověřit také exekutora. Exekutora si můžete zvolit sami podle vlastního uvážení, na doporučení od známých nebo z diskuzi a doporučení na internetu. Doporučuje se zvolit exekutora, který provádí veškeré způsoby provedení exekuce, a to včetně mobiliární exekuce k zajištění co nejvyšší šance vymožení výživného.
Exekuce v častých případech probíhá srážkami ze mzdy. Výživné patří mezi přednostní pohledávky a tak má přednost před ostatními dluhy. Exekutor je taktéž oprávněn využít pro vymáhání výživného pro nezletilé dítě institut pozastavení řidičského oprávnění. Po dobu pozastavení řidičského oprávnění nesmí dlužník řídit motorová vozidla. Tento příkaz lze zrušit v případě, že dlužník otec nebo matka prokáže, že již uhradil dlužné výživné.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.