Nacházíte se: Úvodní stránka > Předškolní věk > Dáváme děti na sport. Jak vše zvládnout a co budeme potřebovat?
Děti a sport – to je důležité téma. Ačkoli samotné sportovní může našim potomkům jen a jen prospět, před samotným začátkem se je třeba soustředit na mnoho podstatných faktorů.
Děti mají obvykle na některý sport nadání. Jenže sportovní aktivita by měla holky a kluky především bavit. Snažte se tedy spojit příjemné s užitečným a děti do konkrétní disciplíny nenuťte. Rovněž si zjistěte, zda je vybraný sport dostupný ve vaší lokalitě. Cestovat na tréninky mnoho kilometrů totiž nebude tím pravým ořechovým. Zaměřit byste se ale měli také na to, jestli bude dítě sport stíhat v souvislosti se školou a zda jej budete i vy moci skloubit s pracovními aktivitami. Potomka totiž budete minimálně na začátku vozit na tréninky a zde je třeba trávit nějaký čas.
Otázka, na kterou neexistuje univerzální odpověď. Dítě musí být na organizovaný sport fyzicky i psychicky připraveno. Podřídit se kolektivu, poslouchat trenéra a pochopit pravidla totiž není samozřejmostí. Každé dítě se navíc vyvíjí jinak. Ačkoli některé studie tvrdí, že by se se sportem mělo u dětí začít do sedmi let věku, platí, že se v tomto ohledu jednotlivé aktivity liší. V České republice patří mezi nejpopulárnější odvětví fotbal, hokej a tenis, a s těmi sporty by se mělo začít do pěti let. Na druhou stranu takový basketbal či bojové sporty lze bez problémů zahájit v pozdějším věku.
Jednotlivé sporty se liší i v tom, kolik je potřeba vybavení. Zkuste si ostatně porovnat třeba lední hokej a basketbal. Od toho se také odvíjí finanční náročnost daného odvětví, která může být někdy opravdu výrazná. Na druhou stranu lze využít weby jako Kuponer.cz, které shromažďují slevové kupóny a obvykle tu lze využít i cashback, kdy se vám část utracených peněz vrací zpět na účet. Podíváte-li se tedy třeba na https://kuponer.cz/…ortisimo-cz/, zjistíte, zda můžete ušetřit právě při nákupu vybavení pro sport, který jste zvolili.
V každém případě je aktuálně široká nejen nabídka jednotlivých kamenných a internetových obchodů, ale navíc jich existuje mnoho. Do ČR navíc míří i velcí světoví hráči. Nedávno tak např. dorazil módní gigant Zalando, v jehož nabídce mj. naleznete i dětské sportovní oblečení a boty. Ačkoli je však nabídka široká a při nákupu lze rovněž ušetřit, stále platí jednoduché pravidlo – přehnaně šetřit se nevyplácí! Pokud totiž svému potomku koupíte nekvalitní vybavení, nejenže se nebude cítit komfortně, což se podepíše na výkonu, ale brzy budete muset nakupovat znovu.
Ještě jednou zdůrazněme, že by rodiče neměli své potomky do konkrétního sportu nutit, což se bohužel mnohdy děje. Důvody sice mohou být různé, často se nicméně stává, že se danému sportu také dříve věnovali, neuspěli a nyní si chtějí vlastní neúspěch kompenzovat skrze děti. Nemusíme však asi ani dodávat, že to není vhodná cesta. Jistě, pokud rodič svému potomku jde příkladem a předává mu letité zkušenosti, může to být ku prospěchu věci, nicméně nic se nemá lámat přes koleno. Pak se totiž sport stane pro dítě stresovou aktivitou a dříve či později dojde k vyhoření.
Rodiče by měli děti ke sportování motivovat, ať už si jejich ratolesti vyberou jakékoli odvětví, a navíc na ně neklást přehnané nároky. Sport sice může mnoho lidí v dospělosti více než dobře živit, nicméně profesionály se stane pouze nemalé procento malých sportovců. Proto byste také neměli za žádnou cenu dopustit, aby váš potomek kvůli tréninkům zanedbával školu, ať už má talentu na rozdávání sebevíc. Děti ve sportovních aktivitách nenásilně podporujte a buďte rádi, že se hýbou, protože tím dělají podstatnou věc pro své zdraví. A to je důležitější než úspěch…
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.