Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > Vysoce rizikové těhotenství? Předcházejte problémům
Sponzorované odkazy:
Výraz „vysoce rizikové těhotenství“ zní děsivě. Dobrou zprávou však je, že zdravý životní styl a preventivní předcházení problémům, mohou snížit pravděpodobnost, že diagnóza „rizikové těhotenství“ se bude týkat vás a vašeho děťátka.
Vysoce riziková těhotenství se obvykle objevují ve stejném schématu. Buď se jedná o problém s plodem, díky tomu, že se v rodině objevuje genetické onemocnění. Nebo matka trpí chronickým onemocněním, například cukrovkou, roztroušenou sklerózou, vysokým krevním tlakem, či špatnou srážlivostí krve. Každé těhotenství je jiné, ale jsou situace, kterým můžeme předcházet již při plánování rodičovství.
Ženy by se měly zaměřit na svůj zdravotní stav, který může ovlivnit průběh těhotenství již při plánování otěhotnění. Máte-li chronické onemocnění vyžadující dohled lékaře, konzultujte s ním váš zdravotní stav, zjistěte případné možnosti, jak předejít komplikacím v těhotenství, trpíte-li obezitou, snažte se před těhotenstvím shodit alespoň pár kilogramů. Užíváte léky? Některé z běžně užívaných léků působí teratogenně na plod, a musí se i několik měsíců před plánovaným otěhotněním vysadit. Domluvte se se svým lékařem na alternativním léku, který vaše miminko neohrozí.
Riziko chromozomálních abnormalit se zvyšuje s věkem maminky, ale postižené dítě může mít kdokoli. Riziko některých vrozených vad a genetických přenosných nemocí může být zvýšeno, pokud se ve vaší rodině vyskytují. Pokud víte, že ve vaší rodině se některé z geneticky podmíněných onemocnění vyskytuje, navštivte genetiku a nechte vyšetřit sebe i partnera, díky tomu budete vědět, jaká je pravděpodobnost, že váš potomek danou mutaci zdědí. Některá onemocnění dědí pouze jedno pohlaví, lékaři vám tak mohou pomoci ke zdravému dítěti pomocí umělého oplodnění.
Již při přípravě na těhotenství byste měla užívat doplňky stravy a vitamíny, které mohou velmi značně snížit riziko rozvoje některých vad, například rozštěpu patra a některých neurologických problémů. Samozřejmostí by měla být kyselina listová, železo, vitamín D a omega 3 mastné kyseliny. Pokud kouříte, snažte se svého zlozvyku zbavit ještě před otěhotněním.
Už jste těhotná byla a plánujete svému štěstíčku sourozence? Pokud jste trpěla těhotenskou cukrovkou, preeklampsií, nebo například trombózou, informujte svého gynekologa. I těmto těhotenským nepříjemnostem se dá předcházet, či je alespoň eliminovat. Například pokud těhotná žena na začátku těhotenství užívá aspirin, prokazatelně se tím předchází rozvoje vzniku preeklampsie. Nikdy ale neužívejte žádné léky bez vědomí vašeho ošetřujícího lékaře, informujte ho i o volně prodejných potravinových doplňcích, které užíváte. Bylinky jsou velmi prospěšné, ale některé bylinkové čaje mohou být nebezpečné pro plod, proto se jich raději na čas vzdejte a nechte si je na dobu po porodu.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.