Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > Fetální alkoholový syndrom - komplikace častější, než se může zdát
Sponzorované odkazy:
Většina z nás ví, že když matka během těhotenství pije alkohol, vystavuje své dítě vysokému riziku rozvoje poruchy zvané fetální alkoholový syndrom. Nová studie nyní ukazuje, že míra dopadu těchto celoživotních postižení na děti může být vyšší, než se původně předpokládalo.
Fetální alkoholový syndrom a přidružené spektrum poruch s ním související, mohou zahrnovat poruchy učení, chování a fyzické postižení, stejně jako vrozené vady související s alkoholem. Již na novorozenci, který byl po dobu těhotenství vystavován alkoholu, jsou vidět výrazné odchylky ve vzhledu, oproti zdravým jedincům.
Zdá se vám, že tato porucha je velmi výjimečná? Omyl – například v americké studii, která byla provedena na 7 tisících prvňáčků, zjistili, že přes 200 dětí má poruchu související s nadměrnou konzumací alkoholu matkami v těhotenství. Alkohol může ovlivnit těhotenství v jakékoli fázi. To je důležité vědět. Nejedná se pouze o matky, které mají závislost na alkoholu, ale i jednorázová nadměrná konzumace alkoholu může mít na vývoj plodu neblahý vliv. To vyvádí z omylu všechny ty, kteří se mylně domnívají, že je v pořádku občas vypít malé množství alkoholu během těhotenství.
Pediatři na celém světě se shodují, že neexistuje žádné minimální bezpečné množství alkoholu. Těhotné ženy by neměly konzumovat alkohol vůbec. V časném stádiu těhotenství může alkohol způsobit komplikované srdeční vady a zvyšuje riziko mrtvě narozených plodů nebo spontánních potratů. V pozdějších fázích těhotenství ovlivňuje alkohol vývoj mozku. Zhoršená paměť, schopnosti učení, koncentrace a motorické schopnosti jsou tím nejmenším, co se v takovém případě může stát. Velmi často se narodí těžce mentálně postižené dítě.
Přestože česká společnost je velmi tolerantní ke konzumaci alkoholu, normální je nepít. Pokud jste těhotná a pozorujete na sobě, že se nemůžete své oblíbené skleničky vzdát, navštivte odborníka. Ten vám pomůže vaši závislost odbourat. Každá sklenička, kterou nevypijete, dává vašemu nenarozenému dítěti šanci na normální život. Nemusíte se bát, žádný kvalifikovaný odborník vás nebude odsuzovat, naopak ocení, že se snažíte s démonem alkoholu bojovat.
Novorozenec s fetálním alkoholovým syndromem často trpí typickou kraniofaciální dysmorfií (mikrocefalií, má málo klenutý nos, vyhlazené philtrum, plochou střední část obličeje). Trpí poškozením centrální nervové soustavy, mentální retardací, poruchami chování. Velmi časté jsou další přidružené abnormality – poruchy srdečního rytmu, srdečních chlopní, problémy s dýcháním. Novorozenci jsou velmi často hypotrofičtí (ochablé svaly, menší vzrůst), celkově neprospívají a mívají různé stupně růstové retardace. Za zmínku stojí také fakt, že novorozenec matky alkoholičky mívá nezřídka také závislost na alkoholu a po porodu těžké abstinenční příznaky.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.