Nacházíte se: Úvodní stránka > Předškolní věk > Využijte poslední slunečné dny na maximum
Sponzorované odkazy:
Pomalu se nám blíží zima a tak bychom měli využít poslední dny, kdy nám ještě svítí sluníčko na spadané listí pro pobyt v přírodě. Jelikož spousta z nás nechodí do práce a děti mají distanční výuku, málokdy se dostaneme ven. Přitom pobyt na čerstvém vzduchu je pro silnou imunitu, kterou budeme letos v zimě opravdu potřebovat, zásadní.
Obecně se říká, že venku nachytáme vitamín D, který se dává do souvislosti s prevencí proti koronavirové infekci, ale v našem zeměpisném pásmu, díky sklonu dopadu slunečních paprsků na podzim a v zimě, bude lepší, když tento vzácný vitamín doplníme pomocí preparátů z lékárny a venku se budeme především bavit a volně dýchat. Rozhodně bude nejlepší, pokud nemáte vlastní zahradu, když s rodinou vyrazíte někam do lesa, či do polí, někam, kde nebudou lidi, sundáte roušky a užijete se volné chvíle.
Venku se nemusíte jenom procházet, existuje spousta venkovních aktivit, které vám pomohou si pobyt v přírodě užít na maximum. Děti milují podzim, pouštění draků, skákání do hromady spadaného listí, sbírání kaštanů, šípků. Využijte toho, že děti rádi objevují přírodu. Z nasbíraných šípků si můžete udělat čaj, který je mimo jiné také velmi vhodný na podpoření imunity a šípky jsou doslova napěchované vitamínem C.
Kaštany můžete nasbírat a vyrobit si z nich nejen zvířátka, ale i nepřeberné množství podzimních dekorací, skvěle vypadá věneček na dveře z kaštanů, který vyrobíte velmi snadno za použití polystyrenového věnečku, kaštanů a tavné pistole.
Během deštivých dnů můžete spolu s dětmi vyrobit papírového draka, nahradíte jim chybějící hodiny výtvarné výchovy a až bude venku větrno, zjistíte, jak váš vlastnoručně vyrobený drak létá.
Nepřeberné množství spadaného listí, můžete využít k tvorbě také. Vyrobit můžete stonožky, za použití nalepovacích očiček, nitě a listí. Vypadají dobře na oknech jako dekorace. Menším dětem bude stačit nasbírat ty nejkrásnější listy do vázy, či jim můžete pomoci listí vylisovat a natřít a vyrábět z nich obrázky.
Kromě kaštanů můžete nasbírat i žaludy a bukvice a v zimě donést zvířátkům, aby měla v chladném období něco k snědku. Během procházky si s dětmi můžete vyprávět nejrůznější příběhy o zvířátkách z lesa, existují i krásné animované pohádky, jako je například Dubínek, kterým je žaludový panáček.
Večer si s dětmi můžete číst příběhy Josefa Lady, které bývají ozdobeny jeho výjimečnými ilustracemi, a vyprávějte dětem o tom, jak předchozí generace dětí trávila na podzim čas. Pečení jablek, či brambor v popelu, pouštění draků a o tom jakou dříve měli lidé úctu k přírodě. Krásně o podzimu píše i Jan Karafiát v knize Broučci.
Podzim je také časem sklizně na zahrádkách a přípravy zahrádky na zimu. Nechte své ratolesti, ať vám pomohou. Na podzimní procházce můžete posbírat i kamínky a ty doma pomalovat, přidejte se k facebookové skupině Kamínky a můžete na další procházce správně označené kamínky umístit po parku a sledovat, zda už váš kamínek někdo našel.
Doufám, že vás náš článek inspiroval, abyste šli s dětmi ven a co nejlépe si užili podzim? Máte také své nápady, co s dětmi dělat o víkendech? Podělte se s námi o tipy na další aktivity v komentářích.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.