Nacházíte se: Úvodní stránka > PR články > 9 tipů na podzimní údržbu zahrady
Podzim je za dveřmi, a proto je načase zamyslet se nad podzimní údržbou zahrady. Připravili jsme pro vás krátký přehled toho, jak byste o zahradu měli v podzimním období pečovat, aby byla na zimu řádně připravena a na jaře mohla opět ožít.
Údržba zahrady je celoroční záležitostí, to ví každý zahrádkář. I když je za okny ještě teplo a podzimní zamračené dny nepropukly v plném rozsahu, zahrada se už pomalu připravuje na období spánku a my jí v tom můžeme pomoci.
Pokud si na údržbu zahrady netroufnete nebo chcete, aby byla vaše zahrada perfektní, obraťte se na odborníky, kteří mají nejen s podzimní, ale i s celoroční údržbou zahrad zkušenosti. U společnosti Zahradní specialista najdete profesionály, kteří vědí, co vše je potřeba na zahradě vykonat, aby byla v dobré kondici a na jaře jste se mohli opět těšit z její krásy. Více o společnosti se dozvíte na jejích stránkách ZDE, nyní ale zpět k našim tipům na podzimní údržbu zahrady.
V podzimních měsících trávník už tolik neroste, proto ho zastřihněte na délku 3–4 cm, použijte vertikutátor, který zbaví trávník starých a odumřelých částí a umožní prostupnost živin. Starou trávu vyhrabte hráběmi a holá místa dosejte. Na podzim je vhodné založit nový trávník.
I ovoce a zelenina má své vegetační období pomalu u konce, a proto ze zahrádek skliďte vše, co jde. Ponechte jen pozdní zeleninu, která se dá sklízet i koncem podzimu. Ovoce uložte do bedýnek nejlépe do chladného a suchého sklepa. Zeleninu zde můžete také uskladnit, ale dbejte na správné skladování jednotlivých druhů. Například mrkev je vhodné zapíchat do písku. Vydrží tak déle svěží.
U stromů oberte suché plody, které zůstaly na větvích i kousky, které spadly na zem a začínají hnít. Provést můžete podzimní řez peckovin. Jádroviny se prořezávají až na jaře. Ořezané plochy ošetřete štěpařským voskem. Ostříhat můžete také živé ploty a keře, které na jaře krásně obrazí.
Podzimní vlhkost nepřeje zejména trávníkům, na kterých leží spadané listí. Tvorbě plísní předejdete, pokud listí shrabete a tráva tak bude moci dýchat. Listí může skvěle posloužit jako součást kompostu.
U okrasných cibulovin můžete začít s výsadbou v září a v říjnu. U česneku si raději počkejte do chvíle, kdy se budou teploty držet delší dobu kolem 9 °C.
Podzim je ideální dobou i pro výsadbu nových květin, keřů a stromků. Konec září nebo začátek října jsou tím správným obdobím, kdy se ještě nehlásí mrazíky a nové rostliny tak mají šanci se na svých stanovištích lépe „zabydlet“.
Řada rostlin, zejména těch exotických, je teplomilná. Proto nezapomeňte všechny květiny, které by mohl mráz poškodit schovat do míst, kde přečkají zimu. Nejlepším místem jsou chodby nebo zimní zahrady, kde se drží stálá nižší teplota, ale nedochází zde k přetápění.
Jezírka jsou krásná a během roku nám dělají radost. Na podzim je nutné vodní hladinu zbavit spadaného listí a odstranit odumřelé části vodních rostlin. Pokud máte jezírko s umělým dnem, můžete také vysát kal a nečistoty.
Když je vše hotovo, nezbývá než uklidit zahradní techniku. Předtím ale proveďte její servis, vyčistěte všechny části a zkontrolujte, zda není potřeba něco opravit. Také nářadí očistěte a uložte k opětovnému jarnímu použití.
Náš tip: Zahradní osvětlení dodá vaší zahradě na luxusu! Více v tomto článku.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.