Nacházíte se: Úvodní stránka > Novorozenec > Šestinedělí – nejnáročnější doba sžívání maminky a miminka
Sponzorované odkazy:
Prvních šest týdnů s novorozencem je pro novopečené rodiče velmi intenzivní období, kdy si nezřídka sáhnou na dno svých sil. Je to období budování rituálů, sžívání s miminkem a také období, kdy by na sebe maminka měla být obzvláště opatrná, aby se zotavila co nejdříve z náročného porodu.
Pokud jste v těhotenství četla příručky a rady pro nastávající maminky, jistě v nich byla i zmínka o šestinedělí, kojení a péči o novorozence. Vybírala jste pečlivě, zda zvolit látkové plenky, či běžné papírové, zakoupila jste ty nejnovější vychytávky pro miminka. Žádná kniha však nezvládne vystihnout vyčerpání, bolest a mnohdy i úzkostné stavy novopečených maminek. Jistě, že existují maminky, které nic nebolí, mají extra hodné miminko, které se budí jen na kojení a ani s kojením nemají žádné problémy. Na druhé straně je spousta maminek, které rodily císařským řezem, které jsou hodně vyčerpané a u miminek, jež se narodila tímto typem porodu, není zrovna jednoduchý nástup kojení. Pojďme se spolu podívat na šestinedělí trochu podrobněji.
První dny po porodu u maminek skvěle fungují hormony a adrenalin, takže fungují tak nějak na autopilota. Poté se dostanete domů, tam miminko, které v porodnici spalo jako zařezané, začne celé noci plakat a vás pomalu začne dohánět nedostatek spánku. Pokud si budete připadat neschopná, že neumíte utišit vlastní dítě, nic si z toho nedělejte. Nenechte se zmást modelkami, které týden po porodu ve velké večerní róbě bez kilogramů navíc pečou cukroví, mají doma uklizeno a ještě se stihnou usmívat fotografovi, který je zvěční na stránky předních časopisů o rodičovství. Nenechte si nikým a ničím určovat rytmus vašeho sžívání s vaším miminkem. Nedejte na rady z knih, ani svých rodičů. Řiďte se svým instinktem. Máte-li potřebu své dítě nakojit, nakojte ho. Rady, že se má kojit každé tři hodiny, nekonečné vážení, zda miminko vypilo dost mililitrů vašeho mléka, vás přivedou maximálně do blázince. Necítíte-li se na to, aby k vám domů chodily návštěvy, prostě je odmítněte. Máte především odpočívat.
Počítejte s tím, že budete krmit, přebalovat a uspávat – a to pořád dokola. Jak miminko roste, bude postupně pít větší množství mléka a vydrží i déle spinkat. Při kojení je důležitá psychika, každý stres vám může rozhodit produkci mléka i na několik dní. Proto si nepřipouštějte, že něco podle příbuzných či kamarádek děláte špatně. Přehnaný kult kojení někdy dokáže semlet novopečenou maminku, která rodila císařským řezem a má problémy s rozjetím laktace, až do deprese. Ano, je zde vždy šance, že budete moci kojit, či se časem rozkojíte. I když si ale pozvete laktační poradkyni, vaše miminko špatně prospívá a mléko nikde, svět se nezboří, když mu dáte náhradní kojeneckou výživu. Kvůli tomu nebudete špatná matka. Pokud si nebudete jistá ohledně výživy, klidně zavolejte pediatrovi, rád vám poradí. Miminko potřebuje odpočatou, spokojenou a klidnou maminku, která ho pomazlí, aby se cítilo v bezpečí.
V rámci šestinedělí se u vás může objevit poporodní blues, či deprese. Je to způsobeno neustálým nevyspáním, strachem o miminko, i tím, že se ve vašem těle rovnají vaše hladiny hormonů, to může nějakou dobu trvat. Pokud se cítíte psychicky špatně, konzultujte váš stav s vaším lékařem. Neznamená to, že jste blázen, poporodní deprese je velmi častá v šestinedělí a lékaři vám mohou pomoci.
Některá miminka mají přetočený spánkový rytmus, ve dne spinkají a v noci se budí často na jídlo. I to se dá řešit. Prosím, ale nezkoušejte na miminko metodu, kdy jej před spinkáním necháte vybrečet, aby si zvyklo usínat samo. Můžete tak poškodit jeho psychosociální vývoj. Miminko potřebuje přijetí a laskavou náruč, ne se ubrečet ke spaní. Další libůstkou, kterou musí novopečené maminky se svými miminky zvládnout, jsou novorozenecké koliky a pokud vašeho prcka trápí „prdíky“, užijete si večery plné nevyspání. Lze tomu předcházet a při kojení užívat laktobacily a existují i speciální kapičky pro miminka.
Příjemnější poprvé vás čeká, když vyrazíte poprvé se svým drobečkem ven. Dbejte na to, aby mělo především hlavičku, ručičky a nohy v teple. Miminko by mělo mít o vrstvu navíc než vy dospělí a s úplným novorozencem by se nemělo chodit ven, pokud se teplota pohybuje pod pěti stupni Celsia, starším miminkům to nevadí. Novorozenci mají málo tuku a mají špatně vyvinutou termoregulaci. To, že je miminku teplo zjistíte nejlépe, když mu v kočárku sáhnete zezadu na krk. Pokud tam má teplo, sucho, není zpocené, je správně oblečené.
Věřte, že všichni rodiče se svými mrňousky nakonec šestinedělí přežijí a první rok vašeho dítěte vás čekají nejrůznější a nejúchvatnější milníky v jeho životě. Od první koupele doma, přes první pasení koníčků, první vědomý úsměv, první samostatné přetočení na bříško, až po první zoubky.
Pro vaše dítě je nejdůležitější, aby bylo bezpodmínečně milováno, aby získalo dobrý start do života. Naopak je mu úplně jedno, že doma nemáte naklizeno, jako v katalogu, že občas dostane bodýčko, které jste nevyžehlila. Prvních šest týdnů odpočívejte a každý den vnímejte, jaké dělá vaše miminko pokroky. I když budete nevyspalá a unavená, toto období je nejkrásnějším obdobím vašeho děťátka a po letech na něj budete s láskou vzpomínat.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.