Nacházíte se: Úvodní stránka > Školní věk > Jak mluvit s dětmi o smrti
Sponzorované odkazy:
Díky pandemii se stále častěji setkáváme se smrtí někoho blízkého. Smrt je vždy nečekaná, zasáhne všechny blízké a nejvíce děti. Jak s dětmi mluvit o smrti, když odejde někdo z rodiny?
Když milovaná osoba zemře, děti cítí a projevují svůj žal různými způsoby. To, jak se děti vyrovnají se ztrátou někoho blízkého, závisí na více faktorech – jako je jejich věk, jak blízko měly k osobě, která zemřela, a podpora, kterou dostávají.
Zde je několik věcí, které mohou rodiče udělat, aby pomohly dítěti, které ztratilo blízkého:
Když mluvíte o smrti, použijte jednoduchá a jasná slova. Chcete-li děti informovat o tom, že někdo zemřel, přistupujte ke svému dítěti velmi opatrně. Používejte slova, která jsou jednoduchá a přímá. Například: „Mám pro vás několik smutných zpráv. Babička dnes zemřela.“ Pak by měla následovat pauza, abyste svému dítěti poskytli chvilku, aby dokázalo informaci vstřebat.
Poslouchejte, co dítě říká a utěšte ho. Každé dítě reaguje odlišně na zjištění, že někdo, koho milovalo, zemřel. Některé děti pláčou. Některé kladou otázky. Jiné děti vypadají, že jsou v šoku, či vůbec na informaci nereagují. To je v pořádku. Zůstaňte se svým dítětem a nabídněte mu objetí nebo uklidnění. Odpovězte na otázky svého dítěte, snažte se neplakat, i když je to pro vás také jistě těžké.
Povzbuďte děti, aby řekly, na co si myslí a mluvte s nimi o pocitech, které mají. Řekněte jim, jak se cítíte vy. Řekněte svému dítěti, co může očekávat a jaké pro něj nastanou změny, díky tomu, že milovaná osoba odešla. Pokud smrt milovaného člověka znamená změny v životě vašeho dítěte, vysvětlete, co se změní. Například: „Teta Jana tě bude vyzvedávat ze školky místo babičky.“ Nebo: „Potřebuji zůstat s dědou několik dní. To znamená, že ty a táta budete doma a postaráte se o sebe. Ale budu s vámi telefonovat každý den a v neděli se vrátím.“
Mluvte o pohřbu. Umožněte dětem zapojit se do rituálů, jako je pohřeb, či vzpomínková bohoslužba. Vysvětlete dítěti předem, jak to chodí na pohřbu. Například, že tam bude spousta lidí, kteří babičku milovali, že se s ní všichni společně rozloučíte.
Možná budete muset vysvětlit význam kremace. Někteří zemřelí si přejí pohřeb na hřibtově, někdo kremaci. Vynechte dopodrobna, jak ke kremaci dochází, dítě by se mohlo bát, že jejich milovaný bude při žahu cítit bolest. Povídejte si o tom, co se stane s duší člověka po smrti.
Vysvětlete, co se stane po pohřbu. Klidně si s dítětem prohlédněte staré fotografie, připomeňte si šťastné vzpomínky na babičku.
Dejte svému dítěti roli v procesu truchlení. Malá povinnost může dětem pomoci zvládnout neznámou a emotivní situaci. Můžete například vyzvat své dítě, aby napsalo babičce dopis na rozloučenou, pomohlo vybrat květiny, či píseň na rozloučenou.
Sledujte své dítě, všímejte si, zda se vaše dítě není extrémně smutné, znepokojené nebo depresivní. Ptejte se na pocity a důkladně naslouchejte. Dejte svému dítěti vědět, že po smrti milovaného člověka nějakou dobu trvá, než se bude cítit lépe. Některé děti mohou mít dočasně potíže se soustředěním nebo spánkem. Pomozte svému dítěti cítit se lépe.
Zajistěte pohodlí, které vaše dítě potřebuje, ale nezabývejte se smutnými pocity. Podnikejte výlety, malujte si, hrajte hry. Dejte svému dítěti čas na uzdravení ze ztráty. Smutek je proces, který přebolívá v průběhu času. Léčení ze ztráty milované osoby neznamená zapomenout na daného člověka. Znamená to vzpomínat na člověka s láskou a snažit se naopak zapomenout na bolest, kterou nám jeho ztráta způsobila.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.