Nacházíte se: Úvodní stránka > Předškolní věk > Jak vycházet s tchýní a tchánem?
Sponzorované odkazy:
Vtipů o tchýních a tchánech je plný internet a každý jistě dá za pravdu, že počátky vycházení s rodiči partnera nebyli vždy růžové. Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší a vždy nového partnera podezírají, že není pro jejich dceru, či syna tím nejdokonalejším protějškem. Jak ale s „tchánovci“ vycházet tak, aby byli všichni spokojení a vaše děti měly dvoje milující prarodiče?
V dnešní době už nejsou tolik časté náboženské neshody. Další třecí plochu nabízí dny kolem zařizování svatby, kdy každá z rodin má své tradice. Po narození dětí většinou snachy přílišným nasazením tchýně a nevyžádaných rad ohledně výchovy. Někteří pánové jsou takoví „mamánci“, že pro ně je důležité jen to, co řekne jejich maminka a tam vzniká u manželky pocit nedostatečnosti a frustrace z věčného srovnávání s „dokonalou“ matkou. Zde je třeba zavčasu nastavit hranice, kdy se muž musí postavit na stranu své manželky a matky svých dětí.
Nemusíte docílit toho, že pro vás tchýně s tchánem budou náhradními rodiči a budou vás milovat tak, jako byste se u nich v rodině narodili. Důležitá je vzájemná tolerance, úcta a respekt. Některé rodiny mají tyto vztahy natolik vyostřené, že nejedna manželka prohodí nelichotivé věci na tchýni a naopak. Pomlouvat rodiče partnera není nejlepší nápad. Vždyť vašeho partnera vychovali a díky nim je takový jakého jste si zamilovali. Za to si „tchánovci“ zaslouží respekt a úctu. Nelíbí-li se vám některé jejich rady, poděkujte za to, že se vám snaží pomoci, ale řekněte, že si přesto zkusíte vyřešit problém po svém. Pokud váš tchán, či tchýně netrpí poruchou osobnosti, většinou se vás nesnaží nikam manipulovat, či ovládat, prostě se chtějí cítit potřební a myslí to s vámi dobře.
Dalším náročným obdobím je příchod vnoučátek. V každé rodině se děti vychovávají trochu jiným způsobem, jsou zde také odlišné zvyklosti ohledně délky kojení, důdlíků, houpání, či nehoupání v kočárku. Největší problémy nastanou, když jdou vnoučátka poprvé na víkend k babičce a dědovi, kteří se jim budou chtít snažit vnutit něco ze své výchovy. Těmto třecím plochám předcházejte, řekněte, že vy jako rodina máte nastavená pravidla a prosíte je o jejich respektování. Ohledně uspávání dětí, či konzumaci sladkostí.
Prarodiče jsou někdy až neústupní v poskytování rad a nevyžádaných návštěv. Zkuste se na problém podívat z jejich perspektivy. Možná jsou příliš osamělí, cítí se již nepotřební. Navíc chtějí pro svého syna, či dceru – a tím pádem i pro jejich děti jen to nejlepší.
Někdy je nutné stanovit hranice ohledně některých věcí – jako jsou neoznámené návštěvy, klíče od domu, hlídání a rozmazlování vnoučat. Nemusíte na sebe křičet, spousta věcí, které nás trápí lze babičce i dědečkovi říct s nadsázkou a humorem. Buďte však citliví. Nejlepší bude, když „tchánovcům“ vysvětlí pravidla jejich potomek, přeci jen ví, jak s nimi jednat tak, aby věc pochopili a necítili se odstrčeně a nežádaně.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.