Nacházíte se: Úvodní stránka > Novorozenec > Tipy a triky pro prvorodičky
Sponzorované odkazy:
Čekáte-li na příchod svého prvního miminka, jistě jste si nastudovala, jak vybrat ten nejlepší kočárek, autosedačku, jak kojit, jakou výbavičku sehnat do porodnice. I když si předem přečtete všechny potřebné informace, koupíte ty nejnovější vymoženosti techniky a připravíte vašemu děťátku ten nejkrásnější pokojíček, nakonec vás narození miminka překvapí.
Každá maminka je jinak unavená po porodu, má jiné množství mateřského mléka a jako bonus je i každé miminko jinak spavé, temperamentní a uplakané. Navíc hormonální bouře, která nastává v těle maminky po porodu, adaptaci na novou situaci neusnadňuje. Dříve než si začnete vyčítat, že jste špatná matka, přečtěte si naše tipy pro novopečené maminky, které vám proces sžívání s miminkem usnadní a pomohou vám vybudovat správnou rutinu. Miminka totiž potřebují pocit bezpečí a pravidelnost.
Držet v náručí vlastní dítě je nepopsatelný pocit. Na druhé straně to vyvolává tisíce otázek, strach o právě narozené dítě a snahu zajistit mu bezpečí.
Během celého těhotenství žijete se svým miminkem v bříšku, hladíte ho, zpíváte mu písničky, mluvíte na něj. Cítíte každý jeho pohyb. Představujete si, jak bude vaše miminko vypadat. Trávíme spoustu času fantazírováním o tom, jaký bude náš novorozenec. Kupujeme kojenecké potřeby, nejlepší oblečení a ve svých představách jej imaginárně oblékáme. A představujeme si všechna focení, na která je vezmeme, nebo sníme o setkání se všemi našimi přáteli a o tom, jak se budou rozplývat nad naším rozkošným dítětem.
Po porodu jsou některá miminka nateklá, mají otlačené hlavičky, a vůbec jsou taková zmačkaná. Můžete být frustrovaná, že místo rozkošného blonďatého andílka máte nejubrečenějšího čertíka z celé porodnice. Neustálé krmení, koupání a přebalování vás mohou psychicky tak vyčerpávat, že místo bezpodmínečné lásky budete své dítě tajně po nocích nenávidět. I to je normální. Během prvních dvou měsíců většina maminek občas pociťuje pocit selhání, mají pocit, že už nikdy nebudou žít.
Vážně, nebuďte tvrdohlavá a nesnažte se udělat všechno sama. Vaše tělo právě prošlo extrémní fyzickou zátěží. Nosit dítě po dobu 9 měsíců a poté porodit je pro tělo neskutečně vyčerpávající. Speciálně maminky po císařském řezu potřebují hodně odpočívat.
Když vám někdo nabídne pomoc s úklidem, skládáním prádla nebo přípravou jídla, neodmítejte. Maminka, kamarádka, či sestra vědí, čím si žena po porodu prochází, a budou se vám snažit vaši situaci ulehčit.
Díky tomu, že se říká, že novorozenec spí až dvacet hodin denně, dokud nemáte malé plačtivé miminko, plně nechápete, proč jsou všichni novopečení rodiče tak unavení. Jistě, děti během prvních několika týdnů hodně spí. Ale také se probouzí jako každé 2–3 hodiny. I když můžete spát 8 hodin denně, je čas spánku neustále rušen. Což znamená, že nikdy nepřejdete do úplného spánku REM. Prvních pár týdnů tedy budete vypadat vyčerpaní. A nejhorší na tom je ten pocit, že to nikdy neskončí.
Nebojte, trvá to jen několik týdnů až měsíců, než vaše dítě začne spát po dobu 4–5 hodin a poté ještě déle. Sice budou období, kdy se to zhorší – například když děťátko trápí prdíky, během nemoci, nebo když porostou zoubky, ale uvidíte, přijdou doby, kdy vám probdělé noci s miminkem nakonec budou chybět.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.