Nacházíte se: Úvodní stránka > Kojenec > Proč je pro děti důležité pasení koníčků
Sponzorované odkazy:
Některé děti pasení koníčků milují, jiné se u něj vztekají a pláčou. To nic nemění na faktu, že poloha dítěte na bříšku je důležitá pro jeho psychomotorický vývoj.
Miminko je z bříška bych zachumlané a stočené, aby ho plodová voda nadnášela. Některá miminka i několik týdnů po narození preferují tuto schoulenou – fetální – polohu. Chybí jim těsný prostor, a proto jsou tak populární nejrůznější nosítka a hnízdečka pro miminka do postýlky. Poloha na bříšku je tak pro ně nepříjemná, nejsou zvyklá na volný prostor, navíc je jejich svaly neposlouchají, hlavička je příliš těžká a pasení koníčků je velmi namáhavé. Ostatně, pokud nejste zdatní sportovci, zkuste si v této poloze chvíli poležet sami, uvidíte, že vás po chvíli budou bolet ramena a lopatky.
Pro každého rodiče je velmi těžké pozorovat, když jeho miminko pláče, ale pro jeho správný vývoj je několik minut na bříšku zásadní. Zkuste vypozorovat, kdy je vaše miminko spokojené a trénovat tuto polohu v době, kdy je miminko v pohodě. Dle Harvardských vědců existuje souvislost mezi časem stráveným na bříšku v raném dětství a inteligencí dítěte.
Čas, který vaše miminko bude trávit na bříšku, pomáhá nejen s rozvojem jeho fyzických a mentálních schopností, ale také prokazatelně zvětšuje objemovou kapacitu plic. Má-li vaše miminko zploštělou hlavičku na jednu stranu, pobyt na bříšku mu také prospěje. Důležité je, aby miminko leželo správně, nesnažte se ho podpírat a podkládat nejrůznějšími polštářky a podobně. Stačí deka na zemi. Netrénujte pasení koníčků na gauči, či stole, mohlo by se stát, že miminko spadne. Příliš měkká podložka ztěžuje cvičení, miminko se boří a zapojuje špatné svaly.
Má-li vaše děťátko astma, či má ucpaný nos, i v takových případech je poloha na bříšku vhodná. Samozřejmě pod dozorem. Nenechávejte dítě spát na bříšku, zvyšuje to možnost náhlého úmrtí kojenců. Navíc je tato poloha nevhodná na spinkání proto, že miminko si nebude moci protáhnout ručičky a nožičky, dokud se neumí obrátit samo na bok, či na záda.
Stačí, když miminko budete trénovat několik kratších intervalů za den. Stačí tři až pět minut třikrát za den. Skvěle si tento čas můžete užít po koupání, postavte před miminko nějakou zajímavou kontrastní hračku, můžete mu jemně masírovat zádíčka, či chodidla a ani si neuvědomí, že vlastně „cvičí“. Mluvte na něj klidným hlasem, ať ví, že je v bezpečí. Stále si neuvědomují, že maminka je přítomna, i když ji nevidí.
Nejste si jistí, jak má správné pasení koníčků vypadat? Požádejte pediatra, ať vám předvede, jak to vypadá správně. Pokud budete trénovat v nesprávné poloze, můžete miminku způsobit řadu potíží, od přehnané lordózy bederní páteře, až po skoliózu.
Foto: Pinterest.com
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.