Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole > Vliv výživy na kognitivní vývoj u malých dětí
Sponzorované odkazy:
Hned jak se malé miminko narodí, jeho mozek čeká spousta učení. Sice miminka nevidí a neslyší stejně dobře jako my dospělí, ale rády poznávají svět kolem sebe. Pasení koníčků, vyprávění, houpání, ukazování obrázků – to vše jim pomáhá rozvíjet jejich kognitivní dovednosti.
V prvních dvaceti měsících se dětský mozek rozvíjí raketovým tempem. Od narození prochází dětský mozek několika fázemi kognitivního vývoje. Pomalu si dítě vybírá i oblíbené chutě. Proto je důležité při zavádění prvních příkrmů postupovat správně. Pokud bychom dětem dali jako první něco sladkého, nebudou nám chtít jíst maso a zeleninu. Období po ukončení kojení je z hlediska výživy velmi důležité. Nedostatek jódu, železa, kvalitních tuků, kyseliny listové a zinku mohou mít fatální následky pro vývoj dětského mozku a jeho funkcí.
Živiny jsou rozhodující pro optimální vývoj a funkci mozku. I když je příjem všech živin po celý život důležitý, některé živiny mají hlubší vliv na kognitivní vývoj než jiné. Například nedostatek železa (anémie) bývá u batolat spojována se zpožděním psychomotorického vývoje. Pokud má dítě železa dostatek, dobře přibírá a učí se nové dovednosti rychleji, než děti, které trpí anémií.
Zinek je zásadní pro správné fungování imunitního systému. V zemích, kde děti trpí podvýživou, vede nedostatek zinku k velké úmrtnosti na běžná infekční onemocnění. Děti, které nemají zinku náležité množství, také neprospívají a trpí opožděním růstu.
Kyselina listová je zodpovědná za správné fungování nervové soustavy, tvorbu červených krvinek, její nedostatek se projeví slabostí, únavou, záněty v ústní dutině.
Vitamín D bývá dětem podáván, aby netrpěly deformací kostí, tzv. křivicí, ale nedávné výzkumy potvrdily, že je velmi zásadní pro imunitní systém a správné fungování nervové soustavy.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.