Nacházíte se: Úvodní stránka > Školní věk > Bezpečný mobil pro vás i pro vaše děti
Chytré telefony se za posledních 15 let staly našimi nedílnými společníky. Používáme je opravdu téměř všude, a tak není divu, že naši potomci nás od malička vidí s obličejem přilepeným na obrazovku. Nemůžete se pak divit, že i několikaměsíční miminka začínají sahat po našem smartphonu.
Řada rodičů má z mobilu v rukou dítěte strach, jednak proto, že se bojí, že se dítě stane závislé, nebo že ho rozbije. Mobil si proto chraňte. A pokud ho už do rukou dítěte dáváte, buďte připraveni na různé kalamity.
Prvním a zásadním vybavením každého rodiče by měl být bytelný kryt na mobil. Sbohem krásné barvy telefonů! Postupně sami zjistíte, že kryt na mobil je váš nejlepší kamarád. S dítětem na rukách či pod nohama totiž telefon snadno upustíte i vy sami. S dítětem na vás čeká řada nehod, o kterých jste si mysleli, že se vám nikdy nestanou.
Kryt je nejen ochranou mobilu, ale i dítěte. Pokud by mobil spadl a rozbil by se displej, dítě se o něj může pořezat. Nikdy tak nedávejte dítěti do rukou mobil s rozbitým displejem, který ještě funguje, raději hned volte výměnu. Jako pojistku si můžete nalepit na displej tvrzené sklo.
Při koupi nového přístroje volte jedině ověřené kvalitní značky, o kterých víte, že se dají snadno opravit. Možná že přístroj bude dražší, stejně tak i oprava bude něco stát, ale nebudete muset hned po jednom pádu vyhodit přístroj do elektroodpadu. Zkušení rodiče také radí zvolit přístroje, které jsou voděodolné. S malým dítětem se telefon ocitne ve vodě raz dva.
Zcela se to nedá, ale pokud je to ve vašich silách, sami si reguluje, jak často se před dětmi koukáte do mobilu. Ono samo pak přebírá vaše chování a bude mu tedy připadat přirozené koukat se do obrazovky. Pochopí, že je to něco zajímavého a o to dříve bude po mobilu sahat.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Pokud už dítě dospělo do věku, kdy mu postupně začínáte dávat mobil do ruky, určitě mu stáhněte jen ověřené aplikace. Řada rodičů stáhne jakoukoliv hru, kde je kvantum reklam a které vůbec nejsou určené pro batolata. Zajímejte se o to, co vaše dítě na telefonu dělá. Stáhněte mu třeba aplikace od studia Sago Mini, Toca Boca, Lipa Learning, Avokiddo.
Skvělé je, pokud si ze začátku hrajete na telefonu spolu. Dítě se tak učí nová slovíčka, ukazuje, zlepšuje si jemnou motoriku. Později mu můžete vyhradit krátký čas na to, aby si hrálo samo. I když je to těžké, nenechávejte dítě u obrazovky delší dobu, aby si nevypěstovalo závislost. Také mějte na paměti, že každý pobyt u obrazovky je treba vykompenzovat nějakým pohybem, nejlépe venku.
Zdroj: Bigstockphoto.com
Telefon si také dobře zabezpečené například heslem, protože se řadě rodičům už stalo, že jim dítě omylem vymazalo fotky či jiná data, nebo poslalo kolegům z práce nevhodné emotikony. Bohužel, ani v případě hesla nejste zcela v bezpečí. Například v případě iPhonů se může stát, že dítě svými pokusy o zadání hesla zablokuje rodiči mobil i na několik hodin nebo napořád. Zálohování mobilu do cloudu by tak mělo být u vás na denním pořádku. Při dětech se proto naučte dávat mobil na místo, kam nedosáhne, a to i při nabíjení.
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.