Nacházíte se: Úvodní stránka > Batole, Předškolní věk a Školní věk > Za roztomilým názvem se skrývají zdravotní obtíže. Víte, co je PANDAS syndrom?
Sponzorované odkazy:
Pandas syndrom nemá co dočinění s roztomilými černobílými medvídky. Pod souhrnným názvem PANDAS syndrom se skrývá soubor příznaků dětského autoimunitního neuropsychiatrického onemocnění, které vzniká ve spojitosti s prodělanou streptokokovou infekcí. Hlavními příznaky jsou náhlé a extrémní změny v chování, osobnosti a pohybovém chování.
Viníkem je nejčastěji Streptococcus pyogenes, v dětském kolektivu velmi častá bakterie. Streptokoky velmi často dobře reagují na antibiotickou léčbu, drtivá většina dětí i dospělých prodělá streptokokovou infekci bez následků.
Bohužel existuje malé procento dětské populace, u něhož se několik týdnů po prodělání streptokokové infekce rozvinou náhlé fyzické a psychické změny. Zdravotní stav se začne z ničeho nic velmi rychle zhoršovat.
PANDAS syndrom se nejčastěji rozvine mezi čtyřmi až šesti týdny po prodělání streptokokové infekce. Výjimkou není ani kratší časový interval. Příznaky se mohou podobat některému z psychiatrických onemocnění, například se projeví nutnost vše opakovat, kontrolovat, hraničí až s obsedantně-kompulzivní poruchou (zkratka OCD), či Tourettovým syndromem, kdy jedinec nekontrolovaně používá hrubé výrazy. Tyto příznaky mohou rodiče velmi malých dětí vykolejit, zejména pokud měli doma do té doby „hodné“ dítě. Jiné děti mohou začít trpět separační úzkostí, záchvaty paniky, depresemi, myšlenkami na sebevraždu, mohou se vrátit v čase ve vývoji (tzv. vývojová a emoční regrese), někdy to zajde tak daleko, že některé děti trpí zrakovými, či sluchovými halucinacemi.
PANDAS syndrom má také fyzické příznaky, mezi které patří například opakující se pohyby, tiky, zhoršení motoriky, zhoršené soustředění, hyperaktivita, třes rukou, potíže se spánkem, bolesti kloubů, časté močení, či dokonce noční pomočování i u starších dětí. Ne všechny děti mají všechny výše uvedené příznaky, nejčastěji se jedná o kombinaci fyzických a psychiatrických projevů. Nemusíte panikařit, neznamená to, že by se vaše dítě „nadobro zbláznilo“, při cílené léčbě, doléčení streptokokové infekce, klidu, posílení imunity, ale také díky psychoterapii a psychofarmakům, se velmi brzy zase vrátí vaše dítě do stavu před propuknutím PANDAS syndromu.
Přesná příčina toho, proč u některých dětí PANDAS syndrom propukne, není známa, předpokládá se, že imunitní systém přehnaně reaguje na streptokokovou infekci a ve snaze zbavit se bakterií v těle omylem napadne některé svoje zdravé buňky. Zejména pokud se imunitní systém zaměří na bazální ganglia, způsobí největší paseku v podobě neurologických potíží.
Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti mezi třemi až dvanácti lety. Nejčastěji k propuknutí tohoto syndromu dochází na jaře a na podzim, kdy se také v dětské populaci nejčastěji objevují streptokokové infekce. Proto léčbě nemocí způsobených streptokoky věnujte pozornost, dopřejte dítěti dostatek času na rekonvalescenci po dobrání antibiotik, než se vrátí do kolektivu dětí. I když se vám zdá, že vaše dítě antibiotika nepotřebuje, protože mu je již lépe, vždy by mělo dobrat všechny prášky, které předepsal jeho obvodní lékař. Bez porady s pediatrem byste neměli nikdy vysazovat předepsané léky, ani zkracovat dobu léčby.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.