Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > Antidepresiva a těhotenství – jde to dohromady?
Sponzorované odkazy:
Spotřeba antidepresiv každoročně stoupá a v posledních letech ani není divu. Nejdříve nás trápila pandemie koronaviru, nyní nebývalé zdražování a válka na Ukrajině. Spousta lidí během lockdownů poprvé navštívila psychiatra. Jak je to však, když otěhotníte? Můžete antidepresiva nadále užívat?
Pokud se rozhodnete mít dítě a užíváte antidepresiva, bude nejrozumnějším krokem si o vašem plánu promluvit s vaším psychiatrem. Jedině on na základě vaší předchozí zdravotní historie může rozhodnout o vysazení léků, popřípadě vám může předepsat jiné, či slabší léky. Každopádně nikdy nevysazujte antidepresiva bez porady s lékařem a to způsobem ze dne na den.
Samozřejmě je vždy lepší, pokud se k těhotenství rozhodne naprosto zdravá žena, bez chronických potíží, která neužívá dlouhodobě žádná léčiva. Avšak neléčená deprese může vést k potratu, ovlivnit nejen psychické, ale i fyzické zdraví nastávající matky, nezřídka může vést i sebevraždě. V takovém případě je jasné, že antidepresiva v těhotenství jsou rozhodně menším „zlem“.
Neléčená deprese může zhoršit prospívání maminky i miminka, zvýšit riziko předčasného porodu a preeklamsie, samozřejmě také jde ruku v ruce i s poporodní depresí, zhoršenou výživou.
Antidepresiv je na trhu opravdu široké spektrum a jednoznačně nejde říci, že všechna nevadí. Moderní antidepresiva nemají tolik nežádoucích účinků, jako například ta z osmdesátých let. Například ta, která fungují na principu zpětného vychytávání serotoninu (bývají na krabičce označena jako SSRI), bývají ve valné většině pro plod bezpečná. I léky, které zpětně vychytávají dopamin a norepinefrin, jsou bezpečnou volbou. Existují však i antidepresiva, které způsobují vrozené vady plodu, třeba paroxetin – ten způsobuje to, že se děti rodí bez některé z částí mozku (anencefalií).
Běžně bývají předepisovány léky s různými jmény, ale účinnými látkami, jako jsou: citalopram, exitalopram, fluoxetin, či bupropion. Velký důraz je kladen na dobrou komunikaci mezi pacientkou, psychiatrem, obvodním lékařem a gynekologem. Proto je vždy vhodnější v takových případech, jak jsme již uvedli na začátku článku, těhotenství naplánovat. Užívejte vitamíny pro plánované těhotenství, nechte si napsat léky, které miminku nebudou vadit a dbejte na kvalitní psychoterapii.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.