Nacházíte se: Úvodní stránka > Předškolní věk a Školní věk > Proč byste neměli dětem dávat kofeinové nápoje?
Sponzorované odkazy:
My dospělí nedáme na šálek kávy dopustit. Káva nás donutí vstát z postele, doprovází nás do práce, je důležitou součástí obchodních schůzek a žádná návštěva a povídání si s přáteli se bez kávy neobejde. Pro děti však může být kofein v kávě a v kolových nápojích nebezpečný.
Děti rády napodobují nás dospělé. Nedělejte však svým malým dětem kávičku, aby si připadaly dospělejší, než doopravdy jsou. Existuje spousta nápojů, které kávu připomínají, avšak nepoškodí zdraví vašich dětí. Problém je, že dnešní děti si velmi často po škole kupují energetické nápoje, které jsou plné kofeinu. Také Coca-cola, Pepsi, ani známá Kofola, nejsou úplně bez kofeinu a co hůř, obsahují také značné množství cukru a prázdných kalorií.
Co se týče kofeinu, dosud nebyla stanovena bezpečná dávka kofeinu pro malé děti. Spousta rodičů vůbec neřeší, když jejich děti místo vody raději pijí kolu a je to vlastně jejich jediný zdroj tekutin. Přitom kofein na děti působí agresivněji než na nás dospělé. Příznaky předávkování kofeinem jsou: úzkost, problémy se spánkem, dehydratace, abnormální srdeční rytmus, bušení srdce, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, vnitřní neklid, či žaludeční nevolnost.
Kofein není pouze součástí nápojů, jako je káva nebo kola, ale také je ve spoustě druhů žvýkaček, bonbonů, preparátů pro cvičení, spalovačů tuků, ale i některých doplňků stravy.
Děti, které konzumují kolové nápoje a energetické drinky, mívají potíže se soustředěním, udržením pozornosti, špatně spí, velmi často jsou i agresivní a přehnaně reagují na konflikty. Špatný spánek snižuje toleranci vůči stresu.
Dětský organismus si také rychleji vytváří závislost. Ať chcete, nebo ne, kofein je návykovou látkou. Pokud jste někdy zkoušeli vynechat pití kávy, sami jste viděli, jak je to obtížné, cítíte se bez energie, jste protivní na okolí, zbytečně vyjíždíte kvůli maličkostem. A nyní si představte, o kolik je obtížnější teenagera donutit přestat pít jeho energeťáky.
Většina nápojů, které obsahují kofein, jsou doslova napěchovány cukrem, který způsobuje obezitu. Navíc popíjení přeslazených nápojů může způsobit rezistenci na inzulín a způsobit prediabetes, či dokonce diabetes druhého typu.
Dospívající by neměli konzumovat více než 100 miligramů kofeinu denně, což odpovídá jednomu šálku kávy nebo jedné plechovce koly. Energetické nápoje by měly vaše nezletilé děti obcházet obloukem.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.