Nacházíte se: Úvodní stránka > Těhotenství > V těhotenství vás mohou potkat i nepříjemné zdravotní komplikace
Sponzorované odkazy:
Čekáte miminko? Zřejmě si z časopisů a filmů těhotenství malujete jako období, kdy si koupíte těhotenské oblečení a celých devět měsíců je zalitých sluncem a jedinou vaší starostí bude vybrat postýlku a tapetu do dětského pokojíčku a nakoupit spousty dětských oblečků. Někdy však maminky nemají cestu těhotenstvím jednoduchou a musí se potýkat se zdravotními komplikacemi, ať už to jsou ranní nevolnosti, či život ohrožující preeklamsie.
V období těhotenství naše babičky často slýchávaly větu, že je třeba jíst za dva. Nejenže tak naberete spoustu zbytečných kilogramů navíc, které vám zapříčiní bolesti pohybového aparátu, ale také většinou zhorší porod a rekonvalescenci. Pokud je v těhotenství něco, co byste měla dělat za dva, je to být opatrná.
Nepoužívejte zbytečně kosmetiku plnou chemikálií, léky užívejte pouze s vědomím lékaře – a to i ty volně prodejné. I cvičit byste měla s rozmyslem a po poradě s ošetřujícím lékařem. Vyhýbejte se místům, kde hrozí zvýšené riziko pádu, tedy nechoďte v pokročilém stádiu těhotenství bruslit, či třeba na sjezdovku. Raději se jděte projít, chůze je velice zdravý pohyb, který nezatěžuje zbytečně pohybový aparát. Máte-li nadváhu, zajděte si zaplavat, pozor však na smeknutí, příliš studenou vodu a také na riziko gynekologických obtíží, některé ženy snadno v těhotenství chytí kvasinkovou infekci, či trpí výtoky kvůli chlorované vodě.
Velmi častou komplikací v těhotenství je také infekce močových cest, jestliže jste ji už v minulosti prodělala, v těhotenství si dávejte pozor na prochladnutí a dodržování dostatečného pitného režimu. Pozorujete-li na sobě časté močení, bolest a tlaky v oblasti ledvin, horečku, močíte-li načervenalou moč, či dokonce s příměsí krve, okamžitě zavolejte lékaře. Pozor i na aktivity jako je solárium, sauna, či obyčejný bylinkový čaj, ty jsou mnohdy v těhotenství kontraindikovány, některé bylinky mohou způsobit samovolný potrat, či předčasný porod.
Někteří mají snahu ranní nevolnosti bagatelizovat, když je vám občas po ránu špatně, dá se to snést, některé ženy trpí extrémními nevolnostmi (odborně hyperemesis gravidarum), které mohou ohrozit na životě nejen nastávající maminku, ale i samotné plod. Nezřídka pak maminka končí na kapačkách s výživou a pod dohledem lékaře v nemocnici.
I když nemáte v rodině diabetes prvního ani druhého typu, můžete přesto trpět tzv. těhotenskou cukrovkou (gestační diabetes). Postihuje kolem osmi procent těhotných žen. Častěji se vyskytuje u maminek, které trpěly těhotenskou cukrovkou během předchozího těhotenství, či mají značnou nadváhu již z období před těhotenstvím.
Preeklampsie není jen vysoký krevní tlak a otoky končetin. Může také způsobit zadržování tekutin, bolesti žaludku, extrémní bolesti hlavy a poruchy vidění. Hlavním ukazatelem bývají nezvykle oteklé kotníky, bolest hlavy, pocity bušení srdce. Pozorujete-li na sobě některý z příznaků, okamžitě si zavolejte záchrannou službu, preeklamsie může skončit smrtí vaší i miminka.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.