Nacházíte se: Úvodní stránka > Předškolní věk > Víte, jak vybrat zdravotně nezávadné hračky pro vaše děti? II. díl
Sponzorované odkazy:
V PŘECHOZÍM ČLÁNKU jsme se věnovali tomu, jak obtížné je vybrat zdravotně nezávadnou hračku pro děti. Dnešní článek je volným pokračováním na dané téma, protože tato problematika vás podle ohlasů velice zajímá. Tak se pojďme spolu znovu podívat na hračky pod drobnohledem – směle do čtení!
Hračky by měly být dostatečně velké – alespoň 3 centimetry v průměru – aby nemohly být spolknuty nebo uvízly v průdušnici. Speciální tester vám pomůže určit, zda je hračka příliš malá, ale není jej třeba kupovat, stačí použít selský rozum.
Vyhněte se kuličkám, mincím, míčkům a hrám s míčky s malým průměrem, protože je také děti mohou spolknout.
Hračky na baterie by měly mít pouzdra na baterie, která jsou zajištěna šrouby, aby je děti nemohly vypáčit.** Baterie a jejich kapalina představují vážná rizika, včetně udušení, vnitřního krvácení a chemických popálenin.** Pro jistotu můžete pouzdro přelepit kvalitní lepicí páskou, díky které budete mít jistotu, že baterii dítko nevyndá. Přesto by mělo dítko hračky na baterie používat pouze pod vaším dohledem.
Při kontrole hračky pro miminko nebo batole se ujistěte, že je nerozbitná a dostatečně pevná, aby vydržela snahu o testování prvních zoubků, či případné okusování. Takové hračky nesmí mít ostré konce, nesmí obsahovat malé částice, jako jsou knoflíčky, očička, nebo tlačítka, která se snadno uvolní. Hračky by neměly mít ani gumičky, či příliš dlouhé provázky, které by mohly vést k uškrcení dítěte.
Pečlivě zkontrolujte, zda se ve hračce nemohou skřípnout maličké prstíčky vašeho děťátka.
Pozor na houpací koníky, kohouty, aktivní chodítka, odrážedla – tyto hračky důrazně doporučujeme používat pouze pod dozorem dospělé osoby. Vybírejte pouze stabilní kousky, které se nepřevrátí, ani když se na ně bude vaše dítě snažit vylézt.
Ručně vyrobené hračky by měly být pravidelně pečlivě kontrolovány. Je možné, že nebyly testovány na bezpečnost.
Nedávejte svému dítěti hračky vyrobené před rokem 1980 – s velkou pravděpodobností mohou mít barvu, která obsahuje olovo.
Plyšová zvířatka a jiné hračky, které se prodávají na poutích, jarmarcích a v prodejních automatech, nemusí splňovat bezpečnostní normy. Než takové hračky dáte svému dítěti, pečlivě zkontrolujte, zda nemají uvolněné části a ostré hrany.
Poté, co si zakoupíte bezpečné hračky, je také důležité, aby děti věděly, jak je používat. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je dohlížet na hru. Hraní se svými dětmi je učí, jak si BEZPEČNĚ hrát.
Několik povinností pro rodiče:
A nezapomeňte udržovat hračky čisté. Některé plastové hračky lze mýt v myčce nádobí, ale nejprve si přečtěte pokyny výrobce. Další možností je smíchat antibakteriální mýdlo nebo jemný prostředek na mytí nádobí s horkou vodou v rozprašovači a použít k čištění hraček a poté je důkladně opláchnout.
První díl tohoto článku najdete ZDE.
Sponzorované odkazy:
Maminko.cz
Přebírání textů z těchto stránek je bez svolení autora trestné.
CMS vytvořilo amedio.cz.